تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - چرا در خانه ی ماکارها انجام نمی شود؟ (44790)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
پرسش

باسلام رهبرعزیز،می خواهم بدانم بنظرشما چرا در خانه ی ماکارها انجام نمی شود؟۷سال است که ما اهواز زندگی می کنیم و کار پدرم در رامشیر است و به هر دری زده ،انتقالی اش درست نشده.برای منو خواهرم برای خواستگاری تماس می گیرند. ولی این تماس به بار دوم نمی کشد.درحالی که من۲۰ساله، دانشجو و زیبا وخوش اخلاق و دارای یک خانواده تحصیل کرده ای و مذهبی هستم.وخواهرم ۲۳ساله،حسابدار یک شرکت... .وخیلی مسایل دیگر.

چرا در خانه ی ماکارها انجام نمی شود؟

پاسخدر ادامه مطلب:

پرسش

باسلام رهبرعزیز،می خواهم بدانم بنظرشما چرا در خانه ی ماکارها انجام نمی شود؟۷سال است که ما اهواز زندگی می کنیم و کار پدرم در رامشیر است و به هر دری زده ،انتقالی اش درست نشده.برای منو خواهرم برای خواستگاری تماس می گیرند. ولی این تماس به بار دوم نمی کشد.درحالی که من۲۰ساله، دانشجو و زیبا وخوش اخلاق و دارای یک خانواده تحصیل کرده ای و مذهبی هستم.وخواهرم ۲۳ساله،حسابدار یک شرکت... .وخیلی مسایل دیگر.

چرا در خانه ی ماکارها انجام نمی شود؟

پاسخ:

سوال شما نیاز به چند مقدمه دارد:

- رویارویی و طرز برخورد با مشکلات:

به اعتقاد روان شناسان نگرش و برداشت افراد از رویدادها بسیار مهم و تعیین كننده است. ممكن است افراد، مشكلات مشابهی را در زندگی خود تجربه كنند امّا این كه چه تحلیل و برداشتی از آن دارند، در حالات روانی آن ها بسیار مؤثر است. افرادی كه نگرش منفی به زندگی دارند و همه چیز را تاریك و غیرقابل تحمّل می دانند، عملاً زندگی برای آن ها سخت و دشوار خواهد شد. از تعبیرات شما هم استفاده می شود كه كلاً در مورد زندگی تان نگرش منفی دارید و احساس شكست و ناامیدی می كنید.

 باید باورهای نامعقول خود را شناسایی و اصلاح كنید. تنها در این صورت است كه می توانید از زندگی خود لذت برده و به شادی و موفقیت راه یابید.

1. یكی از عوامل ناراحتی های انسان و چیزی كه زندگی را برای وی غیرقابل تحمّل می كند، «باید اندیشی» یا به قول كارن هورنای، حكومت بایدها است. به اعتقاد وی سه «باید» مولّد مشكلات اصلی انسان هستند:

الف) شرایط زندگی ام باید به نحوی باشد كه به همة خواسته هایم برسم. در غیر این صورت زندگی برایم ارزشی ندارد.

ب) همه باید با من منصفانه برخورد كنند و احترام مرا نگه دارند.

ج) من باید تأیید دیگران را جلب كنم و در همة كارهایم موفق باشم(.1)

به احتمال زیاد شما هم انتظار دارید كه از نظر اقتصادی مثل دیگران باشید . به همة خواسته ها و آرزوهای تان برسید. در خانواده همه با شما خوب برخورد كنند. وقتی می بینید كه مثل دیگران نیستید و یا كسی به شما چیزی می گوید، فوراً ناراحت می شوید. احساس شكست و ناامیدی می كنید.

بهترین راه حل این است كه از «باید اندیشی»دست بردارید . نحوة نگرش خود را به حوادث و رویدادهای زندگی اصلاح كنید.  تفكرات خود را كه « باید در زندگی ام كاملاً موفق باشم»، « از نظر اقتصادی باید هیچ مشكلی نداشته باشم»، « باید خانه شخصی داشته باشم»، را این گونه اصلاح كنید:

«اگر چه دوست دارم كه در زندگی ام موفق باشم و از نظر اقتصادی هم مشكلی نداشته باشم، ولی اوضاع همیشه بر وفق مراد من نیست.» وقتی ساختار تفكر شما عوض شد و «باید اندیشی» حالت انعطاف پذیر به خود گرفت، تا حدود زیادی مشكلات شما حلّ خواهد شد. زیرا در این صورت از نظر روحی آمادگی تحمّل مشكلات و سختی های زندگی را خواهید داشت.(2)

2. توقع و انتظارات بیش از حد از خود نداشته باشید؛ یكی از عواملی كه زندگی را برای انسان سخت و غیرقابل تحمل می كند، داشتن انتظارات نابجا از خود و اطرافیان است. اگر  توقع دارید كه فوراً منزل شخصی داشته باشید و همسر شما شغل پُر درآمدی داشته باشد و خود را با دیگران مقایسه كنید، كاملاً اشتباه است. اوضاع زندگی هیچ دو نفری كاملاً مثل هم نیست. هركسی وضع خاص خود را دارد.

3. به ابعاد مثبت زندگی خود نیز توجه داشته باشید؛ اگرچه از نظر اقتصادی دچار مشكلاتی هستید كه شما را رنج می دهد و از این لحاظ وضعیت خود نامطلوب تر از دیگران می بینید، امّا توجه داشته باشید كه جنبه های مثبتی نیز در زندگی شما وجود دارد كه در دیگران نیست. نعمت سلامتی و روابط شایسته و حاكی از صمیمیت و محبت در خانوادة شما مورد غبطة بسیاری از كسانی است كه از بیماری و اختلافات و روابط ناسالم در خانواده خویش رنج می برند.

 باید خدا را شكر كنید كه اگر از نظر اقتصادی مشكلاتی دارید، از نظر جسمی سالم هستید. مهر و صفا و صمیمیت در خانواده تان موج می زند.

4. مشكلات زندگی امتحان الهی است، باید با صبر و تحمّل از این آزمون موفق به در آیید؛ به ظاهر قضیه نگاه نكنید. به نتایج معنوی و آثار اخروی رویدادهای زندگی خویش نیز توجه داشته باشید. زندگی همیشه با رنج و مشكلات آمیخته است.  مشكلات در زندگی نوعی آزمون الهی است. خداوند در قرآن می فرماید:

 «وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ و... لِیَبْلُوَكُمْ أَیُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلاً؛(3)

 شما را با اندكی از ترس، گرسنگی و آفت در مال ها و جان ها و میوه ها می آزماییم... تا معلوم گردد كه چه كس عمل شایسته انجام می دهد».

در روایت نیز آمده است كه: «ان الله اذا احبَّ عبداً غطَّهُ فی البلاء غطّاً؛(4)

خداوند وقتی بنده ای را دوست بدارد، او را با سختی ها و مشكلات مواجه می سازد».

پیامبران و اولیای الهی بیش از دیگران در زندگی خود با مشكلات روبرو بوده اند.

از این منظر، سختی و مشكلات زندگی زمینة ترقّی و رشد معنوی است . باید خوشحال باشید كه خداوند شما را شایستة این مقام دانسته است. هستند افرادی كه هیچ مشكل اقتصادی ندارند و به ظاهر افراد خوشبخت به نظر می رسند امّا در واقع زندگی شان سراسر پوچ و بی معنا است و هیچ نتیجه و پاداش اخروی ندارند. از همین روز رسول خدا فرمود: «الفقر فخری».

5. همیشه به خداوند توكل داشته باشید؛ نقش توكل در زندگی بسیار راهگشا است. انسان اگر واقعاً به خدا توكل نماید، خداوند مشكلات زندگی او را برطرف می كند. خداوند در قرآن می فرماید:

 «وَ مَنْ یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ؛(5)هر كس بر خدا توكل كند، خدا او را كفایت می كند.»

در روایت نیز آمده است كه: «مَن توكَّلَ علی الله كفاهُ مئونتهُ و رزقَهُ من حیثُ لایحتسب؛(6)

كسی كه بر خدا توكل كند، خداوند مخارج زندگی و رزق او را از جایی كه گمان نمی رود، تأمین

 می كند».

6. سعی كنید با كمك و مشورت دوستان زندگی خود را بهبود بخشید؛ انسان همیشه به مشورت دیگران نیازمند است. كسانی كه در زندگی خود موفق هستند و در زمینه های مختلف پیشرفت داشته اند، در اثر تلاش خود و مشورت و نظرخواهی از دیگران بوده است.(7)

توجه و دقت به مضمون این آیه روحیة امید را در انسان تقویت می كند: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً، إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً؛(8)پس حتماً با سختی آسانی است، حتماً با سختی آسانی و گشایشی است».

- دغدغه ازدواج:

خواهر گرامى! در پاسخ به مسئله‏اى که تحت عنوان مشکل ازدواج مطرح فرمودید، توجه به نکات زیر لازم و ضرورى است که مطالعه و دقت در مطالب آن، مى‏تواند بخش زیادى از دغدغه‏هاى ذهنى‏تان را بکاهد.

 دغدغه ازدواج در سنین جوانی، برای دختران و پسران جوان امری طبیعی است؛ زیرا ازدواج یکی از مسائل اساسی زندگی است که در دوره جوانی اتفاق می‏افتد. جوان نیز در این دوره ـ علاوه بر مسئله ازدواج ـ با مسائل مهم دیگر مانند ادامه تحصیلات، اشتغال، مسکن و مسائل سیاسی درگیر است. مسئله تمام فکر و وقت انسان را مشغول می‏کند . مانند ابری تیره، بر همه ابعاد زندگی او سایه می‏افکند و آن را تحت‏الشعاع خود قرار می‏دهد. البته اهمیت این مسئله نباید موجب نگرانی شدید جوان شود؛ به گونه‏ای که زندگی او را مختل سازد و یا حتی در بعضی مواقع، از نظر روانی دچار مشکلات و بیماری شود.

توجه به نکات زیر خالی از لطف نیست:

1-نداشتن خواستگارهاى متعدد و یا به توافق نرسیدن خانواده‏ها یا دختر و پسر و به عبارت دیگر جور نشدن آن، یک امر طبیعى است . هرگز نشانه بخت بد یا بسته‏شدن بخت فرد نیست . همان‏طور که براى شما به عنوان یک دختر، این مشکل وجود دارد و هنوز نتوانسته‏اید با فرد مناسب و دلخواه خود ازدواج کنید، براى پسرها نیز این مشکل وجود دارد. علاوه بر این، بین دختران تنها فردى نیستید که دچار این مشکل هستید . دختران زیاد دیگرى نیز هستند که مدت‏ها و گاهى سال‏ها با این مسئله روبه‏رو هستند؛ امّا سرانجام همسر مناسب و متناسب با روحیات خود را پیدا مى‏کنند؛ ولى با اندکى تأخیر از نظر زمانى. پس زود ازدواج‏کردن، آن هم با اوّلین یا دومین خواستگار، نشانه موفقیت در امر ازدواج و تأمین خوشبختى و سعادت همیشگى نیست. با کمى دقت و تفحص در بین همسایگان، فامیل و دیگران، مى‏توانید مشاهده کنید که فرآیند خواستگارى و ازدواج، معمولاً یک فرآیند طولانى مدت است . نیازمند زمان و دقت کافى است . چه بسا همین تجربه‏ها و به تأخیر افتادن‏ها، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معیارهاى ازدواج بیش تر و عمیق‏تر کند . موفقیت در این امر مهم و حیاتى را چندین برابر کند که در نتیجه به صلاح شما خواهد بود.

2-وضعیت اجتماعى ـ فرهنگى و اقتصادى جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود. بعضى توقعات و انتظارات خانواده‏ها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشکل بیکارى پسران و عدم توانایى آن ها براى تأمین نیازمندی هاى زندگى مستقل عواملى است که باعث این مشکل شده، بنا بر این در چنین فضایى زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمى‏شود. در نتیجه دخترانى نظیر شما گمان مى‏کنند اشکال و ایراد در وجود آن هاست. پس یکى از عوامل پدید آمدن این مشکل عاملى است که از اختیار شما و هر کس دیگرى خارج است.

3-گاهى انتظارات بالا و بیش از اندازه خانواده‏ها یا خود دختران به این مشکل دامن مى‏زند که در این صورت این موضوع باید مورد بررسى قرار گیرد . در صورت واقعیت داشتن آن، با تدابیر لازم و مناسب به تعدیل آن پرداخت و بدین وسیله یکى از موانع خواستگارى و ازدواج برطرف شود.

__باتوجه به مقدمات فوق این مطلب به دست می آید:

بعضى عوامل مشکل در دست شما یا کس دیگرى نیست . در این صورت نباید نگران آن باشید و ذهن خود را به آن مشغول نمایید، به گونه‏اى که مانع زندگى روزمره و درسى و تحصیلات علمى و دیگر امور شود. زیرا انسان نمى‏تواند تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید، ولى مى‏تواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد.

 در صورت اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود . در صورت دوم با ابتکار و خلاقیت و بهره‏مند شدن از دیگر توانمندی هاى خود، شاد و با نشاط زندگى خواهد کرد . فعّال و سر زنده با همان امکانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنا بر این هیچ گاه نباید این موضوع مانع عمده‏اى بر راه ادامه زندگى و تحصیل و... شود.

علاوه بر این مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد ؛ زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از من و تو مى‏داند. خداوند  مى‏فرماید:  " عسى ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسى ان تحبوا شیئا و هو شرٌ لکم و الله یعلم و انتم لا تعلمون"؛(9) چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید ،حال آن که خیر شما در آن است  یا چیزى را دوست داشته باشید، حال آن که شر شما در آن است . خدا مى ‏داند و شما نمى‏دانید.

برای مطالعه بیش تر چند کتاب مفید را معرفی می کنیم:

1. شهید مطهری، عدل الهی، انتشارات صدرا، 1373

2. قاسم سبحانی فخر، انعكاس اعمال انسان در دنیا، انتشارات فیضیه، 1377

3. روان شناسی رابطه ها، دكتر غلامعلی افروز

4. انصاریان،  نظام خانواده در اسلام، چاپ دهم، (1379)، قم: انتشارات ام ابیها

پی نوشت ها:

1.آلبرت الیس، هیچ چیز نمی تواند ناراحتم كند، ترجمه: فیروزبخت و عرفانی، مؤسسه رسا، 1382، فصل 8.

2.مصطفی شوركی، رهایی از افسردگی، انتشارات ارجمند، 1379، ص 25ـ30.

3.بقره(2)آیه 155.

4.محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج 15، ص 55.

5.طلاق(65)آیه 3.

6. محمدی ری شهری، میزان الحكمة، ج 10، ص 682.

7. سی وای چاری، مشاور لحظه ای شما، مهندس قادر، ارسباران، 1382، ص 42ـ49.

8.انشراح(94)آیه 5 و 6.

9.  بقره(2)آیه 216.

نویسنده : مصطفی سلیمانی http://sssaghi.mihanblog.com/      

نوع مطلب : توکل، ازدواج، مشکلات زندگی، 
برچسب ها : دغدغه ازدواج، رویارویی بامشکلات، نداشتن خواستگار، مشورت، انتظارات بالا در ازدواج، توکل بر خدا،
لینک های مرتبط :


شنبه 18 فروردین 1397 07:19 ب.ظ

Excellent knowledge. Appreciate it!
cialis kaufen cialis kamagra levitra tesco price cialis generic for cialis buy cialis sample pack cialis generique 5 mg cialis farmacias guadalajara cialis generico cialis 20mg cialis professional yohimbe
پنجشنبه 2 فروردین 1397 09:54 ب.ظ

Very well spoken of course! .
cheap cialis cialis dose 30mg cialis rezeptfrei brand cialis nl precios cialis peru cialis prices safe site to buy cialis online acheter cialis kamagra cialis canada how much does a cialis cost
پنجشنبه 28 دی 1396 02:54 ق.ظ
این قطعه نوشتن واقعا یکی از دلایل آن است
کمک می کند تا کاربران جدید اینترنت، که مایل به وبلاگ نویسی هستند.
جمعه 17 آذر 1396 05:09 ب.ظ
Hiya! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
My site goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

If you are interested feel free to send me an e-mail.

I look forward to hearing from you! Fantastic blog
by the way!
شنبه 10 تیر 1396 01:51 ق.ظ
Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
you could be a great author. I will always
bookmark your blog and may come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great posts,
have a nice morning!
جمعه 29 اردیبهشت 1396 03:00 ب.ظ
Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be okay. I'm absolutely enjoying your blog
and look forward to new posts.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:18 ب.ظ
I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and
reporting! Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:18 ب.ظ
Have you ever considered publishing an e-book or guest
authoring on other websites? I have a blog based
upon on the same topics you discuss and would really like to have you
share some stories/information. I know my viewers would value your work.

If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :