تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - شرایط سخت ازدواج (47616)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
پنجشنبه 7 مهر 1390 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی
پرسش

در پی نوشت قبلی که به سوالم دادید با عرض تشکر سن و تحصیلاتم را بپرسیدید من 25سال و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل میباشم با توجه به راهنمایی ارزنده شما سخت است خانوادهایی با چنین شرایطی دخترش را به دست یک فرد بی کا و وضعیت نامعلوم بدهد بالاخره انها میخواهند که دخترشان خوشبخت شود نه اینکه انرا به پسر بیکار بدهند تا من مسئلا از این احوال دربیایم همه عجله دارن زن گرفتن سخت سخت میفهمید والا دوستانم که همه از راه غیر شرعی خود را ارضا میکنند امیدوارم غیبت نکرده باشم ازذواج هم شرایط سختی داردا با ید خونه ماشین از همه مهم تر کاره کار بدون کار مناسب هیچ کس حاضر به انجام چنین کاری نیست بد شرایطی شده مملکت و دولت اصلا به فکر جوانان  نیستن با این گرانی چه کنیم حالا باز خدارو شکر که من باز مثل جوانان دیگر مسئله مسکن ندارم الحمد الله از نظر مسکن مشکلی نیست ولی کار یه کار ابرو مند حالا با چنین شرایط من چه راهنمایی من را میکنید؟ متشکرم.

شرایط سخت ازدواج

پاسخدر ادامه مطلب:

پرسش

در پی نوشت قبلی که به سوالم دادید با عرض تشکر سن و تحصیلاتم را بپرسیدید من 25سال و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل میباشم با توجه به راهنمایی ارزنده شما سخت است خانوادهایی با چنین شرایطی دخترش را به دست یک فرد بی کا و وضعیت نامعلوم بدهد بالاخره انها میخواهند که دخترشان خوشبخت شود نه اینکه انرا به پسر بیکار بدهند تا من مسئلا از این احوال دربیایم همه عجله دارن زن گرفتن سخت سخت میفهمید والا دوستانم که همه از راه غیر شرعی خود را ارضا میکنند امیدوارم غیبت نکرده باشم ازذواج هم شرایط سختی داردا با ید خونه ماشین از همه مهم تر کاره کار بدون کار مناسب هیچ کس حاضر به انجام چنین کاری نیست بد شرایطی شده مملکت و دولت اصلا به فکر جوانان  نیستن با این گرانی چه کنیم حالا باز خدارو شکر که من باز مثل جوانان دیگر مسئله مسکن ندارم الحمد الله از نظر مسکن مشکلی نیست ولی کار یه کار ابرو مند حالا با چنین شرایط من چه راهنمایی من را میکنید؟ متشکرم.

شرایط سخت ازدواج

پاسخ:

اهمیت غریزه جنسی:

غریزه جنسی یکی از نیرومندترین و در عین حال اصیل ترین غرایزی است که در صورت عدم کنترل ، قادر است تمام غرایز دیگر انسانی را تحت الشعاع خویش قرار داده و کمالات انسانی را تا مرحله حزین حیوانی نزول دهد.این حقیقت قابل انکار نیست که غرایز جنسی را نمی توان معدوم ساخت و در صورت فرض بر توانایی از بین بردن غرایز طبیعی و اضمحلال قوای جنسی این عمل را بایستی به عنوان مبارزه علنی با قانون خلقت و آفرینش تلقی نمود و نفس قبول وجود غرایز طبیعی در انسان و اینکه هدایت بشر به سوی کمالات انسانی از اهداف خلقت احدی می باشد وا می دارد تا غرایز طبیعی کنترل گردیده و به صورت صحیحی به تحریکات و عکس العمل های آن پاسخ گفته شود تا اشباع آن متوجه طرق انحرافی نشده و در مسیر درست عقلانی به دور از آسیبهای جنسی و روابط نا مشروع قرار گیرد.

چند پیشنهادبرای رفع مشکل:

1-آسان گیری در ازدواج:

متاسفانه امروزه در ازدواج سخت گیری زیاد شده است. در ازدواج باید دنبال کسی که با شرایطمان مناسب است باشیم یا اینکه مقداری از ما پایین تر باشد. اگر مقداری شرایط را پایین تر بیاوریم، مشکلات خیلی زود حل می شود. 

2-  دوری از رسومات غلط:

درفضای امروز، خصوصاً در شهرهای بزرگ ، مهریه ها و خریدبازارهای سنگین، یک مشکل عمده در راه ازدواج جوانان شده است. این ها خلاف شرع است. این رسم ها و طلسم ها را بشکنیم. می شود شکست. مقداری از خرج ها و خریدهای کذایی را کنار بگذاریم.

حاج آقای دولابی خدا رحمتش کند می فرمودند: (در روستاها خانم هایی هستند که جمال و عفت دارند، شوهر دوست هستند، اهل سازش و زندگی هستند خانه دار هستند اما کمی آداب شهر را بلد نیستند، به این بهانه ها نگوییم که زن از روستا نمی گیرم. بگذار دیگران بگویند تو روستایی گرفتی. این طلسم ها را بشکنید. دنبال پز و سروصدا و اسم و رسم نباشید این فیس های بی جا ما را بیچاره کرده است و سن ازدواج ها را بالا برده است.(

3-نکاتی برای کاهش فشارغریزه جنسی:

 الف. از خداوند كمك بخواهید وبردباری كنید(استعینوا بالله و اصبروا) وبدانید كه خداوند بردباران را پاداش بی شمار می دهد.(انما یوفی الصابرون اجرهم بغیر حساب(

 ب. با عبادت و حضور در محافل مذهبی و تلاوت قران ،توان مقابله با شیطان را در خود فزونی دهید.

 ج. از هركاری كه زمینه تحریك جنسی شما را فراهم اورد بپرهیزید. رفتن به مكان های تحریك كننده، دیدن تصاویر وفیلم های نامناسب، گفتن و شنیدن شوخی های جنسی، پوشیدن لباس های تنگ و چسبنده به بدن،لباس های زیر از جنس مواد صنعتی(غیر نخی)،پرخوری،خوردن غذاهایی با طعم گرم،سرخ كردنی ها،غذاهای چرب،پیاز خام وسیر،نوشیدن افراطی آب به ویژه در شب، پر بودن مثانه قبل از خواب،دمر خوابیدن و...نمونه های از تحریك جنسی هستند.

 ازدواج موجب افزایش رزق و روزی(بهانه فرار از ازدواج:)

یك عذر تقریباً عمومی و بهانه همگانی برای فرار از زیر بار ازدواج و تشكیل خانواده، مسئله فقر و نداشتن امكانات مالی است(1) و از بزرگ ترین موانع روانی در برابر زناشویی بیم از تأمین نشدن مخارج عائله مندی می باشد؛(2) در حالی كه اسلام اهمیت بسیار زیادی برای ازدواج و تشكیل خانواده قائل شده است؛ همچون روایاتی از پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله كه می فرماید: "ازدواج سنت من است. هر كس از سنت من رویگردان شود، از من نیست."(3)

و یا اینكه: "هر كه ازدواج كند، نیمی از دین خود را حفظ كرده است. باید در نیمه باقیمانده از خدا پروا كند."(4)

قرآن و سنت اهل بیت علیهم السلام به پاسخ این معضل عمومی پرداخته اند و خداوند در قرآن می فرماید: از فقر و تنگدستی دختران و پسران در سن ازدواج نگران نباشید و در ازدواجشان بكوشید؛ چرا كه اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد: "إِنْ یَكُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ"(5) و خداوند قادر به چنین كاری هست؛ زیرا خداوند واسع و علیم است: "وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ"(6).

قدرتش آن چنان وسیع است كه پهنه عالم هستی را فرا می گیرد و علم او چنان گسترده است كه از نیات همه كس، مخصوصاً آنها كه با نیت حفظ عفت و پاكدامنی اقدام به ازدواج می كنند، آگاه است و همه را مشمول فضل و كرم خود قرار می دهد. همچنین پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله به بینوایان سفارش می كرد كه ازدواج كنند و تشكیل خانواده دهند تا خداوند گشایشی در معاش آنها حاصل كند؛ همچنان كه روایت شد: جوانی از انصار نزد پیامبر خداصلی الله علیه وآله آمد و از فقر و نیازمندی خود به آن حضرت شكایت كرد. پیامبر به او فرمود: ازدواج كن! [در برخی از منابع نقل شده كه این عمل 3 بار تكرار شد و هر بار پیامبرصلی الله علیه وآله همان پاسخ را دادند.(7)]

پس از خارج شدن جوان از محضر پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله، مردی از انصار، خود را به آن جوان رساند و گفت: مرا دختری است زیباروی. سپس آن دختر را به همسری او در آورد. خداوند نیز به سبب این عمل، در رزق و روزی او توسعه داد و آن جوان به نزد رسول الله صلی الله علیه وآله آمد و از حال خود خبر داد و پیغمبر اكرم صلی الله علیه وآله فرمود:

"یَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ عَلَیْكُمْ بِالْبَاهِ؛(8) ای گروه جوانان! بر شما باد به ازدواج كردن!"

و باز از ایشان است: "اِلْتَمِسُوا الرِّزْقَ بِالنِّكَاحِ؛(9) رزق را در ازدواج جستجو كنید!" و نیز می فرمایند: "اِتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَكُمْ؛(10) تشكیل خانواده دهید! پس همانا خانواده برای شما رزق رسان تر است." و اینكه امام صادق علیه السلام در باب رزق آور بودن ازدواج می فرمایند: "الرِّزْقُ مَعَ النِّسَاءِ وَ الْعِیَالِ؛(11) رزق و روزی با همسر و فرزندان می باشد."

نکته پایانی:(ازدواج موقت)

ازدواج قانونی بهترین روش برای هدایت غرایز ذاتی و   فطری در  انسان می باشد که با توجه به مسئولیت و محدودیت دائمی که ازدواج دائمی برای زوجین ایجاد می نماید و با عنایت به اینکه در وضعیت فعلی به دلیل طولانی شدن دوران تحصیلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت ، رکود اقتصادی و بی کاری حاصل از آن سن ازدواج بالا رفته است و کمتر جوانی قادر است در حساسترین دوران فعالیت غریزه جنسی و بحرانی ترین دوره غرور جنسی ، دست به ازدواج دائمی بزنند و در پاره ای از زمانها ، مکانها و شرایط مختلف برای برخی ازدواج دائمی میسر نبوده و غیر ممکن می نماید مانند زندگی های موقت و طولانی در خارج از وطن برای نظامیان ، دانشجویان ، بازرگانان و کارمندان در مأموریتهای طولانی و بیشتر جوانانی که تا زمان یافتن شغلی مناسب قادر به ازدواج دائمی نمی باشند نوعی زناشوئی موقت در اسلام به نام متعه توصیه گردیده است چنانکه در آیه سوره 24  سوره نساء صراحتاً بدان اشاره شده و در روایت داریم که امام محمد باقر (ع) در پاسخ به سوال عبدالله ابن عمیر در مورد متعه فرمودند:« خداوند آن را در قرآن و بر زبان پیامبرش حلال کرده است و آن تا روز قیامت حلال می باشد.

البته همان طور که در بالا گفته شد اولویت در توصیهء ما همان ازدواج دائم ساده و بی تجملات است

برای مطالعه بیشتر:

1-اخلاق جنسی؛شهیدمطهری. قم: انتشارات صدرا.

2-تحکیم روابط خانواده در اسلام؛ری شهری؛قم: انتشارات دارالحدیث.

3-زن مظلوم همیشه تاریخ؛آیت الله نکونام.

پی نوشت ها:

1. تفسیر نمونه، آیة الله العظمی مكارم شیرازی، چاپ اول، تهران، دار الكتب الاسلامیة، 1374 ش، ج 14، ص 458.

2. تفسیر هدایت، گروهی از مترجمان، چاپ اول، مشهد، بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، 1377 ش، ج 8، ص 305.

3. بحارالانوار، علامه مجلسی، بیروت، مؤسسة الوفاء، 1404 ق، ج 100، ص 222.

4. مستدرك الوسائل، محدث نوری، قم، مؤسسة آل البیت علیهم السلام، 1408 ق، ج 14، ص 154.

5. نور / 32.

6. همان.

7. تفسیر نور الثقلین، عروسی هویزی، چاپ چهارم، قم، مؤسسه اسماعیلیان، 1415 ق، ج 3، ص 595.

8.همان، ص 596.

9. مستدرك الوسائل، ج 14، ص 173.

10. الكافی، كلینی، تهران، دار الكتب الاسلامیة، 1365 ش، ج 5، ص 329.

11. همان، ص 330.

نویسنده: مصطفی سلیمانی http://sssaghi.mihanblog.com/

نوع مطلب : اهمیت غریزه جنسی، ازدواج موقت، ازدواج، 
برچسب ها : آسان گیری در ازدواج، دوری از رسومات غلط، نکاتی برای کاهش فشارغریزه جنسی، رزق و روزی،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 6 شهریور 1396 01:38 ب.ظ
Hello, i think that i noticed you visited my website thus i got here to go back the want?.I'm trying
to find issues to improve my website!I assume its ok to make
use of some of your ideas!!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:10 ق.ظ
My brother suggested I might like this web
site. He was totally right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for
this information! Thanks!
پنجشنبه 31 فروردین 1396 05:40 ق.ظ
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was
extremely long) so I guess I'll just sum it up what
I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
Do you have any points for novice blog writers?

I'd really appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :