تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - تردید در نماز و تحریف قرآن (47231)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
پرسش

 سلام من 15 ساله هستم اما هنوز در خواندن نماز شك دارم و می خوام بدونم چرا ما باید نماز بخونیم وقتی خدا از ستایش و حمد ما بی نیاز هست لطفا من رو راهنمایی كنید. البته من قبلا نماز میخواندم اما با رسیدن به سن تكلیف این عقیده رو پیدا كردم كه ما احتیاجی به خواندن نماز نداریم و اگه اینطور باشه همه انسان ها كه در كشورهای خارجی هستند و دین غیر اسلام دارند به جهنم میروند و این غیر ممكن هست و از كجا معلوم كه قرآن تحریف نشده ؟ لطفآ به من جواب منطقی این سوال رو بدید من دلم میخواد با اطمینان كامل خواندن نماز رو شروع كنم البته بعد از گرفتن جوابم با تشكر.

تردید در نماز و تحریف قرآن

پاسخدر ادامه مطلب:

پرسش

 سلام من 15 ساله هستم اما هنوز در خواندن نماز شك دارم و می خوام بدونم چرا ما باید نماز بخونیم وقتی خدا از ستایش و حمد ما بی نیاز هست لطفا من رو راهنمایی كنید. البته من قبلا نماز میخواندم اما با رسیدن به سن تكلیف این عقیده رو پیدا كردم كه ما احتیاجی به خواندن نماز نداریم و اگه اینطور باشه همه انسان ها كه در كشورهای خارجی هستند و دین غیر اسلام دارند به جهنم میروند و این غیر ممكن هست و از كجا معلوم كه قرآن تحریف نشده ؟ لطفآ به من جواب منطقی این سوال رو بدید من دلم میخواد با اطمینان كامل خواندن نماز رو شروع كنم البته بعد از گرفتن جوابم با تشكر.

تردید در نماز و تحریف قرآن

پاسخ:

خواهر گرامی!  از اینکه دوست دارید با تحقیق و پرس و جو در مورد مسایل دینی خود تصمیم بگیرید،جای خوشحالی و تبریک دارد و دغدغه شما گویاست که با استدلال و برهان می خواهید قانع شوید.

خداچه نیازی به شكر و تسبیح دارد؟

انسان که از درون گرایشی به خدا احساس می کند و تمایلی مقدس و متعالی که او را گاه و بی گاه به نجوا با خدا می نشاند، وادارش می کند که رازهای درونی خود را بی واسطه با او در میان بگذارد.

نماز جلوه  بندگی انسان در پیشگاه خدا و مظهر عبادت است، آن که بنده آفریدگار است و بندگی را احساس می کند. می داند و باور دارد ،که  در برابر او مطیع و فرمان بردار است و به سجده می افتد. با او راز می گوید و نیاز می طلبد که به یاد ما می اندازد بنده ای بیش نیستیم.

نماز  این حقیقت والا و سازنده، بیان کننده ی بی نهایت گرایی آدمیان ،آگاهی بخش به جان های مشتاق آگاهی، آزادی بخش شخصیت انسان، آب حیات جان های زنده آدمیان نیازی به تعریف ، توصیف و تفسیر ندارد !

امام رضا (ع) فرموده اند: " علت واجب شدن نماز ، آن است كه نماز اقرار بندگی به خداوند  است . نفی شریك و همانند برای خداوند عزیز و ایستادن انسان در برابر خداوند حكیم با حال  فروتنی و خضوع و اعتراف به گناهان،  نیز درخواست عفو از تقصیرات و بر طرف ساختن آثار گناهانی است كه شخص در گذشته مرتكب شده و صورت نهادن بر زمین است. در هر روز به خاطر بزرگداشت خداوند ، و دیگر آن كه نماز سبب می شود بنده پیوسته به یاد خدا باشد و او را فراموش نكند . طاغی و یاغی نباشد . با خشوع و رغبت، خواستار افزونی  بهره و نصیب خود در  دین و دنیا باشد..."

حضرت علی (ع) به پیشگاه الهی عرض می كند  : "بار الها! این نماز من است كه در پیشگاه تو به جای می آورم ، نه به خاطر نیازی است كه تو به آن داری ،  نه به خاطر میل و رغبتی است كه  به آن داری بلكه برای بزرگداشت و پذیرش فرمان تو است كه  مرا به انجام آن فرمان  داده ای. ای خدای من ! اگر در نماز من عیبی است و یا نقصی در ركوع و سجود من است ، مرا باز خواست مكن . بر من با پذیرش و آمرزش خود تفضل و عنایت فرما كه من در همه حال به عنایت و تفضل تو محتاجم."

با دقت در فرموده  این دو امام بزرگوار ،  بندگی كردن و نماز سودی به خدا نمی رساند ، بلكه مایه  عزت و سعادت انسان است و چرا كه خداوند بی نیاز مطلق است. اگر  معلم  به شاگردانش می گوید درس بخوانید ، نفع درس خواندن به شاگردان برمی گردد و برای معلم سودی ندارد.

خدا به شكر كردن ما نیازمند نیست ، بلكه  ما هستیم كه نیازمند اویم. مانند رفتن مریض به سراغ پزشك ، كه داروی دكتر برای بیمار  لطف خاص پزشك به مریض است ، ما بیمار می شویم و به سراغ پزشك می رویم ، ما نیازمند به پزشك و داروی او هستیم و پزشك نیازی به ما ندارد.

فلسفه نماز در قرآن و اسلام:

عبادت، وسیله تكامل و سعادت ماست . دستور خداوند به نماز، نوعى لطف و رحمت و راهنمایى است كه ما را به كمال مى‏رساند.

بیان آیات و روایات درباره فلسفه و حكمت تشریع نماز

1. یاد خدا:

«وَ أَقِمِ الصَّلَوةَ لِذِكْرِى»(1) ؛ نماز را برپا دار تا به یاد من باشى.

2. بازداشتن از گناه و زشتى‏ها:

«إِنَّ الصَّلَوةَ تَنْهَى‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ وَ الْمُنكَر» (2)؛ همانا نماز [انسان را در دنیا] از زشتى‏ها و گناه باز مى‏دارد.

3. پاكیزگى روح:

« ... إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُم بِالْغَیْبِ وَ أَقَامُواْ الصَّلَوةَ وَ مَن تَزَكَّى‏ فَإِنَّمَا یَتَزَكَّى‏ لِنَفْسِهِ‏ى وَ إِلَى اللَّهِ الْمَصِیرُ»(3)؛ تنها كسانى را كه از پروردگارشان در نهان مى‏ترسند و نماز برپا مى‏دارند، هشدار مى‏دهى . كسى پاكیزگى جوید ،تنها براى خود پاكیزگى مى‏جوید، و فرجام [كارها] به سوى خداست.

4. یارى جستن از نماز در مسیر تكامل:

«وَ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَوةِ وَ إِنَّهَا لَكَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخشِعِینَ »(4)؛ از شكیبایى و نماز یارى جویید، و به راستى این كار گران است، مگر بر فروتنان.

5. رستگارى:

« قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُون* الَّذِینَ هُمْ فِى صَلَاتِهِمْ خشِعُونَ »(5)؛ به راستى كه مؤمنان رستگار شدند؛ همانان كه در نمازشان فروتنند.

6. پاك شدن از كبر و غرور:

حضرت فاطمة (سلام الله علیها)در این باره می فرمایند:« ... و الصلاة تنزیهاً من الكبر ...»(6) ؛ خداوند نماز را واجب كرد تا مردم از كبر و غرور پاك شوند ....

در حدیثى آمده : نقش نمازهاى پنج‏گانه براى امت من همانند نهر آب زلالى است كه از مقابل خانه آنان مى‏گذرد. اگر كسى روزانه پنج بار در این نهرشست‏ و شو كند، آیا به گمان شما باز هم بر بدن او آلودگى و پلیدى خواهد ماند؟!(7)

 امام باقر (علیه السلام) مى‏فرماید: هنگامى كه نمازگزار به سمت قبله براى نماز مى‏ایستد، خداوند رحمان و رحیم به او توجه ویژه مى‏كند.(8)

نماز روزانه انسان، اظهار تشكر و سپاس دائمى او از این همه نعمت و خوبى‏هایى است كه خداوند به او داده است . نیز ثناگویى و تمجید انسان از این همه زیبایى و عظمت است كه خداوند متعال دارد. هیچ كس براى تعریف و تمجید از یك گل زیبا كه در طبیعت روییده است، به شما اعتراض نمى‏كند، امّا اگر زیبایى آن را نبینى، نابینایت مى‏شمرند. اگر ببینى و واكنش نشان ندهى و ستایش نكنى، سرزنشت مى‏كنند كه چرا ذوق و احساس ندارى و چقدر بددلى!

در مضمون بعضى احادیث آمده است : «انسان در حال نماز با خدا نجوا و گفت‏وگو مى‏كند. اگر انسان لذت  گفت‏وگو را بچشد،هیچ‏گاه از حال نماز خارج نمى‏شود».

راستى چقدر لذت‏بخش است با خداى جهان آفرین به گفت‏ و گو و مناجات پرداختن!  روحى به عظمت تمام هستى یافتن و با خداى هستى هم سخن شدن!

در مورد چگونگی نماز ما تابع شرع مقدس هستیم .همان طور که خداوند فرموده او را ستایش می کنیم ،چه اینکه ستایشی که سوی او تعلیم داده شده ، بهترین نوع ستایش است.

اگر انسان بخواهد در  دنیا با آگاهی و آزادی و شخصیت انسانی زندگی کند ، قطعا باید برای چنین زندگی حکمت و هدفی والا داشته باشد!انسانی ترین کاری که برای تامین زندگی هدفدار ضرورت دارد ، به ثمر رساندن احساس عمیق وابستگی  به کمال است.

انسان با قرار دادن زندگی خود در جذابیت کمال باید بر یک حقیقت تسلیم شود . در برابرش به زانو بیفتد . برای او پیشانی بر سجده بگذارد ! تسلیم و سجده احساس عمیق کمال گرایی را به بار می نشاند.

برخی از دلایل عدم تحریف قرآن:

1ـ عقل انسان حکم میکند که احتمال هر گونه تغییر و تبدیل از قرآن کریم به دور است، زیرا قرآن کتابی است که از روز اوّل مورد عنایت و اهتمام مسلمانان بوده است..

قران کتابی بود که مسلمانانِ نخستین همواره در نمازها، در مسجد، در خانه، در میدان جنگ، به هنگام رو به رو شدن با دشمنان و به عنوان استدلال بر حقانیت مکتب از آن استفاده میکردند.

قران به صورت یک مجموع با همین شکل فعلی در عصر خود پیامبر جمع آوری شده بود(9) . مسلمانان سخت به یادگرفتن و حفظ آن اهمیت میدادند.اصولاً شخصیت افراد در آن عصر تا حد زیادی به این شناخته میشد که چه اندازه از آیات را حفظ کرده بودند.

قرآن یک کتاب متروک در گوشة خانه و یا مسجد که گرد و غبار فراموشی روی آن نشسته باشد نبود تا کسی از آن کم کند یا بر آن بیفزاید.

2ـ علاوه بر همة این مسأله نویسندگان وحی است، یعنی کسانی که بعد از نزول آیات بر پیامبر، آن را یادداشت میکردند که شمار آنها را از چهارده تا چهل و سه نفر نوشته اند.

کتابی که این همه نویسنده داشته، چگونه ممکن است دست تحریف کنندگان به سوی آن دراز شود؟

3ـ دعوت همة پیشوایان اسلام به قرآن موجود: بررسی کلمات پیشوایان بزرگ اسلام نشان میدهد که از آغاز اسلام، همه یک زبان مردم را به تلاوت و عمل به قرآن موجود دعوت میکردند. این نشان میدهد که کتاب آسمانی به صورت یک مجموعة دست نخورده در همة قرون، از جمله قرون نخستین اسلام بوده است.

مولای متقیان علی(ع) بعد از رسیدن به خلافت هیچ گونه اشاره ای به کم یا زیاد شدن قرآن نفرمود. نه تنها این کار را نکرد،بلکه بارها مردم را به عمل و چنگ زدن به قرآن موجود دعوت نمود. اگر کم و زیادی در قرآن پیش آمده بود، مسلّماً حضرت قرآن اصلی را بر مردم عرضه مینمود. حضرت فرمود: "کتاب خدا میان شما است. سخنگویی است که هرگز زبانش به کندی نمیگراید. خانه ای است که هیچ گاه ستون هایش فرو نمیریزد. وسیلة عزت است، چنان که یارانش هرگز مغلوب نمیشود".(10)

نیز فرمود: "کتاب خدا نوری است خاموش نشدنی و چراغ پرفروغی است که به تاریکی نمیگراید".(11)

اگر دست تحریف به دامن این کتاب آسمانی دراز شده بود، امکان نداشت امام علی(ع) این گونه به آن دعوت کند و به عنوان چراغی که به خاموشی نمیگراید، معرفی کند.

4ـ اصولاً پس از قبول خاتمیت پیامبر(ص) و این که اسلام آخرین آیین الهی است، و رسالت قرآن تا پایان جهان برقرار خواهد بود، چگونه میتوان باور کرد که خدا این یگانه سند اسلام و پیامبر خاتم را پاسداری نکند؟ آیا تحریف قرآن با جاودانگی اسلام طی هزاران سال و تا پایان جهان مفهومی میتواند داشته باشد؟!(12)

با توجه به این دلایل و دلایل فراوان دیگر که در کتاب هایی که در زمینه عدم تحریف قرآن نوشته شده و لا به لای کتابهای دیگر موجود است،(13) علما و دانشمندان و مفسران اسلامی، با قاطعیت تمام، مسئلة تحریف قرآن را ردّ کرده و معتقد شده اند که قرآن مجید به هیچ وجه تحریف نشده و تحریف نخواهد شد، زیرا امکان تحریف دراین کتاب آسمانی راه ندارد.

معرفی كتاب:

1ـ قرآن هرگز تحریف نشده، تألیف آیت الله استاد حسنزاده آملی؛

2ـ افسانة تحریف قرآن، رسول جعفریان؛

3ـ قرآنشناسی، آیت الله مصباح یزدی؛

4ـ مصونیت قرآن از تحریف، آیت الله معرفت.

پی نوشت ها:

1. طه(20) آیه 14.

2. عنكبوت(29) آیه 45.

3.فاطر(35) آیه 18.

4. بقره(2) آیه 45.

5. محمد باقر مجلسى، بحارالانوار، ج 6، ص 107

6.همان

7. مؤمنون(23) آیه 1- 2.

8. محمد محمدى رى‏شهرى، میزان الحكمة، ج 5، ص 372، حدیث 10259.

9. تفسیر نمونه، ج1، ص 8 - 10؛ قرآن هرگز تحریف نشده، آیت الله حسن زاده، آملی ص 28.

10. نهج البلاغه (فیض الاسلام)، ص 403، خطبة.

11.همان، ص 632،خطبة 189.

12.تفسیر نمونه، ج 11، ص 21 - 26.

13. حسن زاده آملی، قرآن هرگز تحریف شده؛ آیت الله خویی، بیان، ج 1، ص 305.

نویسنده: مصطفی سلیمانیhttp://sssaghi.mihanblog.com/

نوع مطلب : قرآن، نماز، خدا، 
برچسب ها : فلسفه نماز در قرآن و اسلام، دلایل عدم تحریف قرآن، تردید در نماز،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:50 ق.ظ

Superb stuff. Thank you!
free generic cialis where do you buy cialis cialis venta a domicilio cialis herbs cialis generico postepay cialis cipla best buy cialis super acti cialis coupons dosagem ideal cialis free cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:33 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
low cost cialis 20mg canadian cialis warnings for cialis usa cialis online cialis authentique suisse discount cialis cialis 20mg cialis generika in deutschland kaufen enter site very cheap cialis walgreens price for cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:48 ب.ظ

Terrific facts. With thanks!
cialis italia gratis generic low dose cialis cialis 5 mg para diabeticos buy cialis online cheapest acquistare cialis internet comprar cialis navarr cialis uk next day cialis coupon buy cialis online legal free generic cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:12 ق.ظ

This is nicely said! .
online viagra cheap buy viagra from india get viagra online prescription buy brand viagra online without prescription buy viagra no prescription price of viagra uk buy viagra south africa sildenafil online pharmacy buy real viagra online cheap buy viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:47 ق.ظ

Terrific content. Thank you!
tadalafil cialis preise schweiz wow cialis tadalafil 100mg cialis et insomni comprar cialis 10 espa241a cialis 10 doctissimo cialis daily dose generic generic cialis 20mg uk cialis daily cialis kaufen bankberweisung
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:51 ب.ظ

You actually reported that exceptionally well.
legalidad de comprar cialis cialis daily reviews cialis 5 mg para diabeticos only now cialis for sale in us cialis for sale in europa cialis with 2 days delivery i recommend cialis generico cialis para que sirve cialis generico lilly cialis canada
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 01:31 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
generic viagra online uk buy real viagra online usa buy generic viagra paypal buy super viagra viagra pharmacy online is it legal to buy viagra uk online viagra can you buy viagra over the counter buy viagra from canada buy viagra online overnight
یکشنبه 19 فروردین 1397 01:29 ق.ظ

You actually stated this very well.
cialis dosage cialis prezzo di mercato 200 cialis coupon cialis with 2 days delivery generic cialis in vietnam cialis 50 mg soft tab generic cialis generic cialis 20mg uk generic cialis pill online generic cialis pro
جمعه 3 فروردین 1397 04:38 ق.ظ

Beneficial posts. Regards!
cost of cialis per pill cialis cuantos mg hay tadalafil 20 mg if a woman takes a mans cialis cialis with 2 days delivery generic cialis levitra callus buy cialis uk no prescription cialis tablets australia cialis 5mg
یکشنبه 26 شهریور 1396 04:24 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information. I'm
happy that you simply shared this useful information with us.
Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :