تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - درمان عصبانیت بر فرزندان (53086)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
پرسش
با سلام و عرض ادب و احترام ضمن خسته نباشید حضور شما سرور گرامی، بنده ی حقیر زود عصبانی می شوم و این امر زمانی كه خسته هستم بیشتر می شود، به همین خاطر با بچه هام( دو تاپسر یكی كلاس چهارم ابتدائی و یكی اول ابتدائی كه شكر خدا با توجه به اینكه مادرشان سید اولاد پیغمبره به لحاظ دینی خوب تربیت شده اند) در برخی مواقع تندخویی می كنم. به همین خاطر استدعا دارم مرا راهنمائی بفرمائید تا نسبت به رفع این مشكل موفق شوم. با تشكر و دعای خیر؟

درمان عصبانیت بر فرزندان

پاسخدر ادامه مطلب:

پرسش
با سلام و عرض ادب و احترام ضمن خسته نباشید حضور شما سرور گرامی، بنده ی حقیر زود عصبانی می شوم و این امر زمانی كه خسته هستم بیشتر می شود، به همین خاطر با بچه هام( دو تاپسر یكی كلاس چهارم ابتدائی و یكی اول ابتدائی كه شكر خدا با توجه به اینكه مادرشان سید اولاد پیغمبره به لحاظ دینی خوب تربیت شده اند) در برخی مواقع تندخویی می كنم. به همین خاطر استدعا دارم مرا راهنمائی بفرمائید تا نسبت به رفع این مشكل موفق شوم. با تشكر و دعای خیر؟

درمان عصبانیت بر فرزندان

پاسخ:

خشم از خطرناک ترین ابزارهاى شیطان براى انجام گناه است؛ امام صادق (ع) فرموده است:

الغضب مفتاح کل شر؛(1) غضب کلید هر شر و بدی است؛ همچنین فرمودند:

شِدَّةُ الْغَضَبِ تُغَیِّرُ الْمَنْطِقَ، وَ تَقْطَعُ مادَّةَ الْحُجَّةِ، وَتُفَرِّقُ الْفَهْمَ؛(2)

خشم شدید چگونگى گفتار را تغییر مى دهد. اساس استدلال را به هم مى ریزد. تمرکز فکر را از میان مى برد. فهم آدمى را پراکنده مى سازد.

 خشم از موهبت هاى الهى است که به نادرست و بد از آن استفاده مى شود، چرا که خشم عبارت است از: بسیج تمام نیروهاى بدن براى مقابله با مشکل؛  خداوند خشم را در انسان آفریده است تا بتواند در مقابل تهاجمات از خودش دفاع کند، زیرا اگر در این حالت خونسرد باشد و نیروهاى بدنش بسیج نشود، نمى تواند از خودش دفاع کند؛ پس باید غضب را در جای اصلی اش استفاده کرد؛ نه برای آزار و اذیت انسان ها؛ از امام کاظم(ع) نقل شده :

 مَنْ کَفَّ غَضَبَهُ عَنِ النّاسِ، کَفَّ اللّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ یَوْمَ الْقیامَة؛(3)

هر کس خشمش را از مردم باز دارد، خداوند نیز در روز قیامت خشمش را از او باز خواهد داشت. 

همچنین در قسمتی از وصیت نامه حضرت رسول (ص) به امیر المومنین (ع) آمده است:

 یَا عَلى أوُصیکَ بِوَصیَّة فَاحْفَظْهَا فَلاتَزالُ بِخَیْر مَا حَفِظْتَ وَ صیَّتى. یَا عَلىّ مَنْ کَظَمَ غَیْظَاً وَ هُوَ یَقْدِرُ عَلَى اِمْضائِه أَعْقَبَهُ اللّهُ یَوْمَ الْقیامَةِ أَمْناً، وَایمانَاً یَجِدُ طَعْمَهُ...؛(4)  اى على، سفارشى به تو مى کنم و آن را حفظ کن; زیرا اگر  سفارشم را حفظ کنى، پیوسته در خیر و نیکى هستى. اى على، کسى که خشمش راـ که بتواند آن را انجام دهدـ فرو ببرد، خداوند در روز قیامت امنیت و ایمانى مى دهد که مزه اش را مى چشد.

بعضى مى گویند: انسان در حال عادّى حدود یک دهم نیروهایش آماده است، ولى در حال عصبانیّت قدرتش ده برابر مى شود؛ یعنى تمام نیروهایش بسیج مى شوند. مشاهده مى شود که بعضى آدم ها در حال عادّى شُل و وِل هستند. امّا در حال خشم و عصبانیّت پنج نفر هم از عهده او برنمى آیند و نمى توانند او را نگه دارند، چرا که همه قدرت او بسیج شده است؛ در حالی که حضرت رسول(ص) فرمود:

 لَیْسَ الشَّدیدُ بَالصّرْعَةِ، إِنَّماالشَّدیدُ الَّذى یَمْلَکُ نَفْسَه عِنْدَ الْغَضَب؛(5)

 نیرومند و قهرمان کسى نیست که در کُشتى رقیب خود را بر زمین زند، بلکه نیرومند کسى است که در موقع خشم مالک نفس خود باشد.

 این چیزى را که خداوند در انسان آفریده از نعمت هاى اوست، ولى باید در جاى خودش مصرف شود؛ خشم بر دو قسم است: خشم مذموم، خشم ممدوح و واجب.

در مقابل عاصیان و گناهکاران باید انسان غیرت شرعى داشته باشد و نباید با آن ها بى تفاوت بود.

برادر گرامی! 

هدف از كنترل عصبانیت، كاهش احساس های هیجانی و كاهش برانگیختگی فیزیولوژیكی است كه عصبانیت علت آن ها می باشد. هیچ كس نمی تواند از عصبانیت خلاص شود یا از آن اجتناب كند، زیرا همیشه پدیده ها یا افرادی هستند كه ما را خشمگین سازند و تغییر یا كنترل آن ها از توان ما خارج است. ما تنها می توانیم یاد بگیریم كه چگونه رفتارهای خود را كنترل و عصبانیت مان را كاهش دهیم و آن را به طریقه مناسب نشان دهیم.

پاداش فرو برندگان غضب و عصبانیت:

الف) امنیت در روز قیامت:

 آیا اگر خداوند در روز قیامت ـ که به "یوم الحسرة"، "یوم البروز"، "یوم الخوف"، "یوم الوحشة الاکبر" و" یوم الفزع" معروف است ـ به انسان امنیّت بدهد، بالاترین نعمت و موهبت است، چون اگر انسان تمام دنیا را داشته  ،ولى آرامش خاطر نداشته باشد، فایده اى ندارد، ولى اگر آرامش خاطر داشته باشد ،چیزى هم نداشته باشد، در واقع همه چیز دارد.

ب) ایمان:

 درباره بعضى از گناهان آمده است که اگر انسان آن ها را ترک کند، خداوند به او ایمانى مى دهد که در ذایقه اش نمایان مى شود؛ یعنى،  ایمان به صورت اعتقادى خشک نیست، بلکه چون شیرینى در ذایقه است و آن را احساس مى کند. این را به همه کس نمى دهند، بلکه به کسانى مى دهند که در مقابل نفس ایستادگى و مقاومت کرده اند.

 برای تقویت حلم و بردباری باید طبق برنامه‏ای، جدی به تقویت اراده خود بکوشید . همواره سعی کنید برخود مسلط باشید، در این رابطه راه های مختلفی وجود دارد، ولی مهم آن است که در راه درمان آن کاملا جدی و قاطع باشید. آنچه پیشنهاد می‏شود ،بدون کم ترین کاستی به اجرا گذارید:

1.کاملا به خود مطمئن باشید که می‏توانید روحیه خود را تغییر دهید، ولی برای نتیجه گیری عجول نباشید، بلکه با خود فکر کنید باید حداقل یک سال روی خود کار کنید . اگر چنین کنید، حتما پس از آن دگرگون خواهید شد.

2. از حساسیت بیش از حد در هر زمینه بپرهیزید.

3. همواره در هر مساله‏ای ابتدا از دیگران انتظار بدترین برخورد را داشته باشید. خود را برای تحمل آن آماده کنید. این مساله باعث می‏شود برخوردهای بهتر از مورد انتظار در شما ایجاد خوشنودی نماید. در حالی که اگر همیشه انتظار برخورد خوب داشته باشید، چه بسا نتیجه عکس خواهید گرفت.

4. با خود عهد و شرط کنید که هیچ گاه و در هیچ شرایطی برخورد تند نداشته باشید . اگر ناگهان از شما چیزی سرزد،خود را جریمه کنید.

5. ورزش ، مخصوصاً درفضای باز، نه تنها سلامت جسمی را بهبود می بخشد، بلكه به تسكین اعصاب و سلامت روانی نیز كمك می رساند. ورزش در فضای باز مثل پیاده روی ، دویدن ، نرمش ، شنا ، فوتبال و ... سبب مصرف زیاد و مداوم اكسیژن می شود، خصوصاً اگر در فضای سبز و مناطق كوهستانی انجام شود.

6. بیش تر با افراد خوش خلق و غیر عصبی معاشرت کنید.

7. گرسنگی و عصبانیت با هم رابطه تنگاتنگی دارند. وقتی انرژی بدن کسی کاهش می یابد، دیگر حالش سرجایش نیست، کار طاقت فرسا و خستگی می تواند موجب شود که فرد سریع تر عصبانی شود.

8. زمانی که برنامه خواب شما به هم می ریزد و یا خواب تان کم تر از حد معمول است ،دچار خستگی و عصبانیت می شوید،

9.  به تلاوت قرآن و خواندن نماز بیش تر بپردازید .

برادر عزیز! 

 مهارت فرزندپروری یکی از اساسی ترین مهارت هایی است که والدین هنگام تربیت و پرورش فرزندان خود باید از آن آگاهی داشته

 باشند.

روانشناسان معتقدند کودکان از سنین بسیار پایین و حتی قبل از یک سالگی متوجه حالات روحی و احساسات والدین می شوند. به همین دلیل وقتی می خواهید با رفتارتان پیام خاصی به کودک بدهید، او در ابتدا بیش تر متوجه احساسات می شود، نه آن پیامی که به او می دهید.

 وقتی از دست او عصبانی می شوید و با صدای بلند سر او فریاد می کشید،  به جای درک پیام شما متوجه عصبانیت تان شده و سعی می کند با اصرار بر کارش به مقابله با عصبانیت و حالت روحی شما بپردازد؛ پس به کار خود ادامه می دهد ، اما چنانچه با صدایی آرام اما قاطع با او صحبت کنید،متوجه پیام شما مبنی بر خودداری از عمل می شود.

فرزندان، آیینه تمام نمای والدین می باشند، در روایت داریم که: "الولد سرّ أبیه‏"(6)فرزندان، بازگو کننده درون و اسرار والدین می باشند. پس سعی کنیم با رفتار و گفتار مناسب ، فرزندانی شایسته تربیت کنیم. عصبانیت ، انسان را از فضای تربیت فرزندان دور می کند و فضایی غیر معقول را پی ریزی می کند. پس بیاییم با رفع خستگی،  بر عصبانیت خود غلبه کنیم تا فرزندانی با تربیت قرآنی داشته باشیم.

پی نوشت ها :

1.کلینی،محمدبن یعقوب بن اسحاق؛کافی، ج3ص740؛  دارالحدیث؛چاپ اول؛ قم:1429ق.

2. كراجكى، كنز الفوائد؛ج1ص319؛ دارالذخائر؛ایران؛ چاپ: اول‏؛ قم‏:1410 ق.

3. کافی،ج3،ص745؛  دارالحدیث؛چاپ اول؛ قم:1429ق.

4. طبرسی ، مکارم الاخلاق؛ ص433؛ ناشر: شریف رضی، چاپ چهارم؛ قم: 1370ش.

5.  مجلسی، بحارالانوار(چ-بیروت)ج74ص151؛ دار احیاء التراث العربی؛چاپ دوم؛1403ق؛کافی،ج9،ص294.

نویسنده: مصطفی سلیمانی http://sssaghi.mihanblog.com/

نوع مطلب : تربیت کودک، غضب ، 
برچسب ها : هدف از كنترل عصبانیت، پاداش فرو برندگان غضب، تقویت حلم و بردباری،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 24 فروردین 1396 11:02 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I may as
well check things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to finding out about your web page for
a second time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :