تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - فواید سحر خیزی (60769)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
شنبه 3 دی 1390 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی
پرسش:
فواید سحرخیزی را توضیح داده و تاثیرات ان را بر اعضای بدن توضیح دهید.

فواید سحرخیزی

پاسخ در ادامه مطلب:

پرسش:
فواید سحرخیزی را توضیح داده و تاثیرات ان را بر اعضای بدن توضیح دهید.

فواید سحرخیزی

پاسخ:

بدیهی است فواید سحرخیزی را نمی توان در یك مجموعه چند صفحه ای گنجاند یا آن را با نوشتار به دیگران چشاند . البته آنهائی كه سحرخیزی را به معنی واقعی تجربه كرده و عملاًبه فواید دنیوی و اخروی آن رسیده اند باید آنرا برای ما عقب ماندگان از قافله سحرخیزان تفسیر كنند. پیامبر اکرم(ص) فرمود:" بُورِكَ‏ لِأُمَّتِی‏ فِی‏ بُكُورِهَا یَوْمَ سَبْتِهَا وَ خَمِیسِهَا.".(1) آفرین بر امّت من بر سحر خیزی آنان .

فواید دنیوی سحرخیزی :

1. فواید اجتماعی ؛

الف) گشاده روئی : یكی از آثار بارز و مشخص سحرخیزی گشاده روئی و خوشروئی با اطرافیان می باشد و وقتی انسان سحرخیز باشد از نظر روحی و جسمی در وضعیت طبیعی قرار می گیرد كه این موضوع می تواند منشأ خوشرویی و اخلاق خوش با خانواده و اجتماع باشد و بدیهی است چنین فردی می تواند منشأ بركات و آثار مفید در جامعه باشد.

 ب) صبر و حوصله در مقابل مشكلات زندگی : یكی دیگر از آثار فردی و اجتماعی سحرخیزی ، پیدا نمودن صبر و حوصله در مقابل مشكلات روزمره می باشد. فردی كه سحر خیز می باشد از روح سالمتری برخوردار بوده و در نتیجه مقاومت او در برابر مشكلات زندگی نیز بیشترخواهد شد و لذا این آثار بر جامعه نیز نمایان خواهد شد . 

ج) آرامش روحی : فردی كه سحرخیزی را پیشه خود كند ، همیشه از آرامش روحی مناسبی برخوردار خواهد بود بطوریكه چنین فردی همیشه دارای آرامش خاصی بوده و كمتر دچار اضطراب و مشكلات ناشی از خواب صبح می شود لذا این آرامش روحی وی  بر جامعه نیز تاثیر گذار خواهد بود. خدای متعال می فرماید:" إِنَ‏ ناشِئَةَ اللَّیْلِ‏ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قیلا".(2) البته نماز شب ( دعا و ناله سحر ) بهترین شاهد اخلاص قلب و دعوی صدق ایمان است . ناشئه اللیل همان عبادت پس از برخاستن از خواب است .

 د) پیشرفت در كارها : فردی كه سحرخیز باشد وقت بیشتری برای رسیدگی به كارهایش پیدا خواهد كرد و بر همین اساس در كارهایش نظم و انضباط پیدا خواهد كرد و از نظر روحی هم انبساط خاطر بیشتری خواهد داشت لذا در كارها و برنامه ها و اهداف خود نیز موفق تر خواهد بود و پیشرفت او در كارها موجبات پیشرفت امور اجتماعی را در  جامعه به دنبال خواهد داشت .

 2.فواید اقتصادی :

الف) وسعت رزق و روزی؛ خدای متعال در این زمینه می فرماید:" وَ مِنْ آیاتِهِ مَنامُكُمْ‏ بِاللَّیْلِ‏ وَ النَّهارِ وَ ابْتِغاؤُكُمْ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّ فی‏ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَسْمَعُون‏".(3)یكی از آیات حق این است كه شب و روز به خواب رفته و ( بیدار می شوید) و از فضل خداوند روزی طلب می كنید .

ب) شكوفائی اقتصادی.

وقتی افراد یك جامعه سحر خیز باشند ، تلاش و كار و فعالیت در آن جامعه نیز به معنی واقعی نمود پیدا خواهد كرد و لذا اقتصاد آن جامعه شكوفا خواهد شد.

 3.فواید علمی :

الف) کسب علم و دانش فردی.

ب)پیشرفت در مسائل علمی .

4.سایر فواید(تاثیرات سحر خیزی بر جسم و اعضای بدن):

الف) زیبایی چهره و تناسب اندام: انسانی که سحرخیز میباشد علاوه بر ظرافت روحی و در نتیجه اثرات مفید آن بر پوست او چهره ای زیبا و روشن  خواهد داشت  و بطور کلی  دارای  تناسب ا ندام خواهد بود . همچنین فرد سحرخیز معمولا فرصت  کافی برای عبادت با خدا و انجام فرایض و مستحبات دینی از جمله  نماز را خواهد داشت،بدیهی است  که اثار این عبادت در چهره ی او نمایان خواهد شد و از او انسانی زیبا رو خواهد ساخت.

ب)سلامت جسمی و روحی: خواب صبح می تواند انسان را به انواع بیماری های جسمی و روحی  مبتلا نماید. اما افراد سحرخیز از بسیاری از بیماری های جسمی و روحی ذکر شده درامان خواهند بود و به طور کلی جسم و روح فرد سحرخیز از لطافت خاصی برخوردار است . پیامبر اکرم(ص) فرمود:"ركعتا الفجر خیر من الدنیا و ما علیها". دو ركعت نماز صبح بیش از تمام دنیا و هرچه بر روی آن است ارزش دارد .

فواید اخروی سحرخیزی :

1)شفاعت اهل بیت (ع) : آیا شما انسانی را سراغ دارید که سحرخیز باشد ولی به واجبات و مستحبات خود اهمیت ندهد؟ و معمولاً هر انسان سحرخیزی در راز و نیاز  با پروردگار خود وتوسل به اهل بیت (ع) موفق تر از انسانی است که تا دیر وقت می خوابد. و بدیهی است که چنین انسانی در آخرت از توسل به اهل بیت (ع) سود خواهد برد و مورد توجه آن بزرگواران قرار خواهد گرفت و برخی از گناهان او مورد شفاعت اهل بیت (ع) قرار خواهد گرفت بنابراین یک انسان سحرخیز حتی اگر در ابتدا ، توجه چندانی به واجبات ننماید ممكن است به تدریج  سحرخیزی ، او را به سوی خدا ومحبت اهل بیت (ع) سوق دهد وزمینه ای برای شفاعت اودر آخرت شود .

 2)رهایی از عذاب الهی در برزخ : انسان بعد از مرگ وارد  عالمی به نام عالم برزخ می شود در این عالم به اعمال انسان تا اندازه ای رسیدگی می شود تا زمانی که روز رستاخیز (قیامت) برپا شود . یک انسان سحرخیز در انجام اعمال واجب خود هم کوتاهی کرده باشد مسلماً در برخی کارها مانند کمک به دیگران بی تفاوت نبوده است و به عبارتی اگر برای خودش هم سودی نداشته باشد لااقل در حق مردم و بندگان خدا ممکن است مفید بوده باشد که همین کار او می تواند  از عذاب الهی در عالم برزخ بكاهد. چرا که خداوند بزرگ بخشنده و مهربان است و از حق خود می گذرد ولی حق دیگران را ضایع نمی کند بنابراین یکی دیگر از برکات اخروی سحرخیزی رهایی انسان از عذاب الهی می باشد .

 3)آمرزش گناهان و كاهش فشار قبر : شكی نیست كه انسان سحر خیز در كمك به دیگران ، انجام واجبات و صله رحم و در انجام سایر كارهای خیر تلاش خواهد كرد چرا كه یك انسان سحر خیز از نظر جسمی و روحی سالم خواهد بود ولی معمولاً افراد گناهكار از نظر جسم و روح بیمار هستند و كمتر در انجام امور خیر تلاش می كنند . بدیهی است در آخرت هم كمتر مورد بخشش الهی قرار خواهند گرفت . علاوه بر آن فشار قبر نیز برای آنها عذاب سنگینی خواهد بود.

منابعی برای مطالعه بیشتر:

1. چهل حدیث سحرخیزی، محمود شریفی، قم.

2.سحرخیزی، حسین زروندی رحمانی، قم.

پی نوشت ها:

1. محمد بن الحسن الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج11ص359، مؤسسه آل البیت، قم، 1409 ه.ق .

2.مزمل(73)آیه6.

3.روم(30)آیه23.

نویسنده: مصطفی سلیمانی http://sssaghi.mihanblog.com/


نوع مطلب : خواب، 
برچسب ها : فواید سحرخیزی، منابع سحرخیزی، فواید اخروی، فواید دنیوی،
لینک های مرتبط :


جمعه 24 شهریور 1396 10:21 ب.ظ
Hello there I am so excited I found your web site, I really found you by mistake,
while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now
and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the
theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it
and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
back to read a great deal more, Please do keep up the excellent b.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:03 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this blog's content
everyday along with a mug of coffee.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :