پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

راهكارهای تقویت دین در نوجوانان

پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پرسش:
راهكارهای تقویت دین در نوجوانان چیست؟


پاسخ:
ایمان دینی نیروی معنوی سرشاری را در درون نوجوان به وجود می آورد كه به كمك آن می توان مسیر پر فراز و نشیب این دوران را طی كند و در برابر مشكلات و محرومیت های خاص آن، با رغبت و خواست درونی ایستادگی كند.
اگر تحمل محرومیتی از روی اعتقاد و میل و رغبت باشد، ایجاد عوارض روانی نمی كند. در صورتی كه اگر چنان اعتقاد درونی در كار نباشد، چه بسا محرومیت ها به پیدایش عقده ها و سایر عوارض روانی منتهی شوند.
خانواده هایی كه تربیت دینی فرزندان را جدّی نمی گیرند یا خود از تربیت دینی محرومند، بیشترین آسیب ها را در ارتباط با فرزندان نوجوان خود متحمل می شوند.
اعتقادات دینی اگر به طرز صحیحی در نوجوان شكل گیرد، پناهگاه روحی بی نظیری است كه می تواند كشتی طوفان زده نوجوان را از خطر واژگونی نجات دهد.(1)
منابع غنی اسلامی ما سرشار از آموزش ها و راهنمایی برای برخورداری از شیوه-های صحیح زندگی برای انسانهاست. از این رو شناخت و به كارگیری آنها موجب رشد و تعالی فرد و جامعه خواهد بود.(2)
- راهكارهایی برای تقویت آ گاهانه احساس دینی در نوجوانان:
دانشمندان و پژوهشگران امر تربیت، بهترین و مؤثرترین راهكار وصول به هدف های مطلوب تربیتی، به خصوص در امر تربیت دانش آموزان را پنج چیز می دانند:
1- روش الگویی: روش الگویی بهترین، مؤثرترین و طبیعی ترین وسیله برای انتقال ارزش های اخلاقی و فرهنگی در خانواده است. باید به جای گفتار و پند و نصیحت، با رفتار و عمل خویش آموزش دهیم و جو خانه را چنان كنیم كه زندگی در آن فضای تربیتی به تربیت فرزندان كمك كند. چون فرزندان بسان درختانی هستند كه در آب و خاك خانه رشد می كنند و معمولا متناسب با همان آب و خاك میوه می دهند.
اصرار والدین به نماز اول وقت، انجام عبادت در مكان مشخص و ثابتی در منزل، استفاده از سجاده، پوشیدن لباس نظیف و معطر، باعث قداست و معنویت بیشتر عبادت و جذب و گرایش فرزندان به این فریضه الهی می گردد.
2- معرفی الگوهای برتر و تقویت روحیه برترگرایی:
یكی از ویژگی های فطری و امیال درونی انسان «روحیه برترگرایی» و یا «كمال طلبی و جمال گرایی» است. انسان به هر كاری، شغلی، علمی و مقصدی و حتی بازی علاقه داشته باشد، به «برترین ها و قهرمانان» آن گرایش و علاقه دارد. با استفاده از ادبیات نوجوانانه انسان هایی را كه «عبادت» و علاقه به نماز و فرهنگ آن، باعث جاودانگی شان در تاریخ بشریت و محبوبیت آنها نزد خدا و انسان های شریف شده است، معرفی كنید.
3- تشویق: جهت خوشایندسازی دین و مفاهیم و رفتارهای دینی باید از ابزارهای مختلف تشویق كلامی و غیركلامی به خصوص در انظار دیگران بهره جست.
4- بردن نوجوان به مساجد و مجالس جشن مذهبی و عزاداری و شنیدن صدای قرآن با صوت دلنشین، و دیدن اقامه نماز بزرگ ترها و مشاهده زمزمه های عاشقانه انسان ها در تلطیف روح وی مؤثر است.
5- استفاده از طبیعت در بیداری حس مذهبی نوجوان: طبیعت سرشار از زیبایی ها و پاكی ها است. هر قدر افراد، از جامعه آلوده فاصله بگیرند و به همان نسبت به مشاهده دشت و بیابان و دامن طبیعت نزدیك شوند، به صفا و پاكی فطرت نزدیك می شوند. آنان با نگاه كردن به ستارگان و ماه و مهتاب و كوه ها و صخره ها و آبشارها و جویبارها و حیوانات زیبا همانند پرندگان و ماهیان دریا، ضمن دیدن و آشنا شدن با نشانه ها و نعمت های الهی، و پیدا كردن نشاط و سرور روحی و دست یافتن به لذت های طبیعی، از غفلت ها و آلودگی هایی كه جامعه امروزی برای كودكان و نوجوانان و جوانان فراهم كرده است، دور می مانند، در نتیجه فطرت خداجویی آنان در مسیر طبیعی رشد پیدا می كند و با یك تلنگر و اشاره می توان آنان را به نماز و عبادت و تسبیح موجودات جهان آشنا و مأنوس كرد.
- جهت مطالعۀ بیشتر:
1. بابازاده، علی اكبر، شیوه های درمانی مفاسد اجتماعی، انتشارات دانش و ادب، قم.
2. نیك خو، مهدی، جوانی بهار زندگانی، دارالثقلین، بی چا، قم.
3. دكتر دونالد.ای.گریدانوس، مراقبت از نوجوانان، مترجمان:دكتر پوریا صرّامی فروشانی- دكتر بزرگمهر مطهری، انتشارات رشد، تهران.
4. صفری، غلامرضا، نوجوان و خانواده، انتشارات ورای دانش، بی جا.
پی نوشت ها:
1. سادات، محمدعلی، راهنمای پدران و مادران(شیوه های برخورد با نوجوانان)، دفترنشر فرهنگ اسلامی، چاپ ششم، بی جا، 1376، ص 99.
2. نیك خو، مهدی، جوانی بهار زندگانی، دارالثقلین، بی چا، قم، 1379، ص 147.

نوع مطلب : تربیت، تربیت کودک، 
برچسب ها : راهكارهای تقویت دین در نوجوانان، ایمان دینی نیروی معنوی، تربیت دینی فرزندان، راهكارهایی برای تقویت آ گاهانه احساس دینی در نوجوان، تقویت آ گاهانه احساس دینی،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات