پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

استفاده از پوشیه

[نقاب و روبند در اسلام]

پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پرسش:
مگر در اسلام حد حدود حجاب برای خانمها گفته نشده؟ پس پوشیه برای چیست آیا پوشیه وارد دین ما شده؟ پوشیه حجاب افراطی است؟
یكی می گوید ما اگر میخواهیم خدا دوستمان داشته باشد باید سختی پوشیه و.. را تحمل كنیم. این درست است؟
من در پاسخ به كسی كه می گویید: من با مانتو حجابم رعایت می كنم و نیازی به چادر نیست اسلام گفته حجاب رعایت شود نه... چه بگویم؟ توجیهی برای چادر؟

پاسخ:
پوشیه و روبنده، پرده نازكی است كه بعضی از زنان متدین برای حفظ بهتر حجاب خود بر صورت می زنند و هم اكنون هم در خیلی از كشورهای اسلامی این سیره معمول است. با بررسی تاریخ بشر متوجه می شویم كه چنین چیزی همیشه در فرهنگ بشر بوده است و ادیانی مثل زرتشت، یهودیت و مسیحیت از وجوب آن صحبت كرده اند، و دین اسلام نیز اگر چه پوشاندن صورت و دست را اگر خالی از زینت باشد واجب نكرده است ولی، در استفاده از ان منعی نكرده است. اما از آن جا كه نقش زمان و مكان را در استنباط نمی توان نادیده گرفت، عده ای در این عصر برهنگی معتقدند این نحوۀ پوشش در این زمان و در بعضی از جاها مصداق لباس شهرت است و باید از زدن پوشیه خود داری كرد.
- پوشیه لباس شهرت یا حجاب برتر؟[نقاب و روبند در اسلام]:
به نظر اكثر علما، اگر صورت و دست ها از زینت خالی باشند، پوشاندن آنها واجب نیست. و وقتی حجاب اسلام را با سایر ادیان مقایسه می كنیم، مشاهده می كنیم حجاب اسلام خیلی متعادل تر از ادیان دیگر است. اما در قرآن، بحث صریحی از نقاب وروبنده نشده است. البته در قرآن، یك آیه وجود دارد، كه بعضی آن را، تفسیر به روبنده و نقاب كرده اند: «ولیضربن بخمُر هنّ علی جیوبهنّ»(1)
شاهد این مسأله، نقل از زوجات طاهرات پیغمبر(ص) است كه وقتی كه این آیه نازل شد، زن های انصار عموماً از پارچه های سیاه، معجر ساختند؛ به طوری كه سر آنها مانند كلاغ سیاه بود. از این تشبیه، معلوم می شود كه صورتشان را گرفته بودند با پارچه سیاه كه مثل غراب شده بودند.(2)
- نقاب و پوشیه در سیره زنان مسلمان:
بدون تردید سنت جاری حجاب در جهان اسلام، به گونه ای بوده است كه زنان، تمامی جسم خویش را كه بیشتر موارد شامل صورت و دستانش می شده می پوشانده اند و این رسم، هنوز هم میان بسیاری از مسلمانان، در نقاط مختلف دنیای اسلام رواج دارد.(3)
- اما نظرات مراجع معاصر:
نظر اكثر فقهای معاصر این است كه، پوشاندن وجه وكفین، واجب نیست: (امام خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله مكارم شیرازی، آیت الله سیستانی، آیت الله فاضل لنكرانی، آیت الله أراكی، آیت الله تبریزی) اما عده ی قلیلی (آیت الله گلپایگانی، صافی) معتقدند كه بنا بر احتیاط واجب باید وجه وكفین هم پوشانیده شود. و آقایانی مثل ایت الله بروجردی قائل به وجوب پوشاندن وجه وكفین هستند.(4)
نكته مهم: تمام این نظرات در صورتی است، كه اولاً وجه وكفین، دارای زینت نباشد و كسی هم به قصد لذت و ریبه به وجه وكفین نگاه نكند. پس به اتفاق تمام فقها (چه قدما و چه تمام مراجع معاصر) اگر یكی از دو شرط زیر وجود داشت پوشاندن وجه وكفین، واجب است:
1- وجه وكفین دارای زینت باشد.
2-كسی به قصد لذت وریبه به وجه كفین زنان نگاه كند. و مفسده ای بر باز بودن وجه وكفین مترتب شود.
متأسفانه این نكته مورد غفلت بسیاری از متدینین واقع شده است. و بسیاری از متدینین فكر می كنند كه وجه و كفین، به صورت مطلق استثنا شده و به طور مطلق پوشاندن آن ها واجب نیست؛ در حالی كه مطلب، این گونه نیست و اگر فقها می گویند پوشاندن وجه وكفین واجب نیست مرادشان در جایی است كه اولاً وجه وكفین هیچ گونه زینتی نداشته باشند و ثانیاً مفسده ای هم بر نپوشاندن وجه وكفین، مترتب نشود و إلّا اگر وجه وكفین دارای زینت باشد یا مفسده ای بر نپوشاندن وجه وكفین مترتب شود همه ی فقها ی ما بالاتفاق معتقدند كه پوشاندن وجه وكفین واجب است.
اما نظرات برخی از فقها:
** بله امرى راجح و مطلوب است؛ بلكه احتیاط واجب در پوشاندن صورت و دست‌ها از نامحرم است.(5)
** بر زن واجب است بدن خود را از نامحرم بپوشاند، و در وجه و كفّین هم احتیاط مستحب پوشاندن آن است، و الله العالم.(6)
** حفظ حجاب براى زن از امور واجبه است و احتیاط واجب براى زن، مستور نمودن صورت است با هر وسیله‌اى كه ممكن است. و اللّه العالم.(7)
- نتیجه گیری:
1- این بحث، یك بحث عرفی است، برای اینكه بدانیم پوشیه مصداق لباس شهرت هست یا نه، باید به عرف مراجعه كرد و عرف هم در همه مكان ها یكسان نیست پس به طور كلی نمی توان جواب این مسأله را داد. آنچه مشخص شد این است كه نمی توان پوشیه را مصداق لباس شهرت دانست؛ ولی بهتر است در جایی كه مرسوم نیست، از آن استفاده نشود.
آنچه به صورت یقینی باید بر آن تأكید كرد این است كه با تكیه بر آیات كلام وحی، میزان حجاب كاملا مشخص شده است. گردی صورت و كف دست از مواضعی هستند كه می توانند نمایان باشند.
2- حجب و حیا در زنان ذاتی است و نزدیك ترین حالت به حجاب، حجاب كامل است كه بدون پوشیه، با چادر هم امكان پذیر است، ممكن است عقیده و شرایط شخصی به گونه ای باشد كه حیای درونی اش اجازه ای كمتر از پوشیه را نمی دهد.
3- در مورد نكتۀ پایانی شما كه پرسیده اید: با مانتو حجاب را می توان برقرار كرد، خدمتتان عرض می كنیم: گرچه از جهت شرعی فقط پوشاندن بدن مهم است، اما چادر توانایی بیشتری در پوشش بدن زنان دارد، زیرا از نشان دادن برجستگی های زنان جلوگیری می كند. اما ما نمی توانیم به گونه ای رفتار كنیم كه چادر واجب قلمداد شود. می بایست از پله های پایین شروع كرد و به نهایت حجاب رسید.


پی نوشت ها:
1. نور(24) آیۀ 31.
2. رسول جعفریان، رسائل حجابیه (دو جلد)، انتشارات دلیل ما، چاپ دوم 1386 ش. ج1، ص633.
3. رسول جعفریان،رساله حجابیه، همان، ج1، ص34، در مقدمه بعنوان بدعت كشف حجاب در ایران.
4. شیخ قوام وشنوه ای، حجاب اسلامی، ترجمه احمد محسنی گرگانی، بازنویسی محمد حسین حقجو، قم، انتشارات پیامبر اسلام، ص142.
5. استفتاءات (بهجت)، ج‌4، ص 174.
6. استفتاءات جدید (تبریزى)، ج‌1، ص360.
7. جامع الأحكام (صافى)؛ ج‌2، ص 165.

نوع مطلب : حجاب، 
برچسب ها : نقاب و روبند در اسلام، استفاده از پوشیه، حدود حجاب، پوشیه و روبنده، پوشیه لباس شهرت یا حجاب برتر، همه چیز در مورد پوشیه و نقاب،
لینک های مرتبط :


شنبه 13 تیر 1394 10:03 ق.ظ
ای کاش این حجاب رو بیشتر تبلیغ می کردن تا اینقدر عجیب نباشیم برای مذهبیون
شنبه 16 شهریور 1392 04:46 ب.ظ
جناب آقای سلیمانی، به خاطر مطالب بسیارمفید ارائه شده توسط شما ،
مصطفی سلیمانیارادتمند


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic