پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
شنبه 22 تیر 1392 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی

تنبیه بدنی دانش آموزان!

پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پرسش:
آیا معلمین می توانند در مدرسه دانش آموزان را تنبیه بدنی كنند؟

پاسخ:
یكی از ابعاد نگران كننده و فراگیر كودك آزاری و خشونت، تنبیه بدنی كودكان توسط معلمان، مربیان و كاركنان محیط های آموزشی است. به رغم آن كه در مقررات داخلی و بین المللی به ویژه پیمان نامۀ حقوق كودك، ناروایی چنین اقداماتی مورد تأكید قرار گرفته و افزون بر آن، پیامدهای ناگوار آزار و تنبیه بدنی در جسم و روان كودكان مشخص شده است، مع الاسف بسیاری براساس پندارهای بی پایه و رسم های غلط، حق تنبیه بدنی را برای معلمان و مربیان باور دارند و عده ای نیز با استناد به آموزه های دینی، این حق را تأیید و حتی ولایت بر تنبیه بدنی را برای معلم قائل شده اند.
از دیدگاه مقررات داخلی و بین المللی، تنبیه بدنی كودكان توسط معلمان ممنوع بوده و ناروایی آن از دیدگاه فقه اسلامی را مطرح است.
- عوارض نامطلوب تنبیه بدنی دانش آموزان:
1- تنبیه بدنی كودكان دارای اثرات مخرب كوتاه و بلندمدت بر جسم و روح آنان است و عوارض نامطلوبی همچون ترس، عدم یادگیری رفتار درست، توجیه صدمه زدن به دیگران، پرخاشگری نسبت به عامل تنبیه كننده، جانشین شدن یك پاسخ نامطلوب به جای پاسخ نامطلوب دیگر و الگوبرداری از آن توسط دیگران را به همراه دارد.
2- همچنین مشكلات رفتاری مثل پرخاشگری عملی و كلامی، گوشه گیری و عدم همكاری، در كودكانی كه توسط معلمین تنبیه می شوند نسبت به آن ها كه تنبیه نمی شدند بیشتر است.
3- روش تربیت اسلام، محبت و پند و نصیحت توأم با مدارا و احتیاط یعنی جذب دانش آموزان است كه باید در عین حال دلنشین و مؤثر باشد. لذا تنبیه و مجازات، یكی از عوامل تربیتی در اسلام نیست، بلكه ابزاری است كه در صورت سودمند واقع نشدن رفق و محبت، در ایجاد عادات خوب به كار می آید. در تربیت اسلامی زیاده روی دیده نمی شود و فقط از این راه می توان افراد را معتدل تربیت كرد؛ به طوری كه تمام قوای او اشباع و تعدیل شوند و جسم و روح و عقل، هماهنگ باشند.
4- از تنبیه تا نتیجه معكوس!
تنبیه می‌تواند سبب افزایش مقاومت روانی و حق مقابله به مثل در مقابل تهدید كننده شود. چه بسا تنبیه شونده با خود بگوید «فوقش دو تا كشیده می‌خورم». به این ترتیب دانش‌آموز مانند مجرمی كه دوره محكومیت یا مجازات هر جرمی را می‌داند، میان سود حاصل از انجام رفتار نامطلوب و نوع و میزان تنبیه دست به ارزیابی می‌زند و اگر تنبیه بعدی به منفعت فعلی بیارزد، اغلب به عمل خلاف مبادرت می‌ورزد. به عبارت دیگر، مواقعی وجود دارد كه كودك یا نوجوان رفتار مطلوب مغایر با رفتار نامطلوب را آموخته است. اما به دلیل اینكه فایده انجام ندادن آن بیشتر از انجام دادن آن است یا ضرر انجام ندادن آن در مقابل منفعت حاصل از عمل خطا ناچیز است، به رفتار مطلوب روی می‌آورد. برای مثال، گاهی دروغ‌گویی سودی برای كودك دارد كه راست‌گویی ندارد یا سرزنش به قدری است كه به دریافت فلان مقدار تنبیه می‌ارزد. در چنین حالتی باید پاداش رفتار مطلوب و یا میزان و شدت تنبیه رفتار نامطلوب را زیاد كرد. بدیهی است كه راه اول بیشتر منتهی به ایجاد انگیزه درونی و راه دوم بیشتر منجر به اجبار بیرونی است. اگر اعمال مدت، شدت و فراوانی زیادی داشته باشد، به تجربه و كرات ثابت شده است كه در نهایت فرد تنبیه شده به تنبیه كننده آسیب می‌رساند. تنبیه بدنی، تنها برای تنبیه شونده آزار دهنده و ناراحت كننده نیست بلكه آثار زیان‌بار آن متوجه شخص تنبیه كننده نیز می‌گردد. بدیهی است كه تنبیه دانش‌آموز مستلزم آن است كه نظام زیستی- روانی فرد تنبیه كننده وضعیت خاصی پیدا كند. هرچند چنین وضعیتی در كوتاه مدت ممكن است با تخلیه عصبانیت و ناراحتی تنبیه‌كننده و كاهش موقتی رفتار تنبیه شده رضایت‌خاطر ایجاد كند. اما در صورت ادامه و تكرار به ایجاد تنش و فشار در عضلات بدن، افزایش ضربان قلب و نبض، به هم خوردن تعادل شیمیایی خون و... منجر می‌شود. كه اثرات كوتاه مدت آن به شكل خستگی و بیزاری از كار و فرسودگی زودرس ظاهر می‌شود. تنبیه (به‌خصوص بدنی) علاوه بر بروز واكنش‌هایی كه به صورت مقاومت مستقیم و یا مقابله به مثل بروز می‌كند، می‌تواند به بی‌تفاوتی و بی‌خیالی در دانش‌آموزان منجر شود.
- قانون امروز در این مسأله:
معاونان و معلمان تحت هیچ شرایطی حق تنبیه بدنی دانش آموزان را ندارند و در این زمینه با معلمان خاطی طبق قانون برخورد می‌شود. هرگونه تنبیه بدنی دانش آموزان در مدرسه ممنوع است و هچ یك از معلمان و معاونان تحت هیچ شرایطی به علت انجام ندادن تكالیف درسی و یا موارد انضباطی، حق تنبیه بدنی دانش آموزان را ندارند.
هیچ دانش آموزی نیست كه قابل ارشاد نباشد و علت اصلی خطای دانش آموزانی كه موارد انضباطی دارند و یا تكالیف خود را انجام نمی‌دهند، از روی ناآگاهی است، لذا باید برای ارشاد آنها وقت صرف شود.
- حاصل سخن اینكه:
بر اساس آیین‌نامه فعلی آموزش و پرورش هرگونه تنبیه بدنی، اهانت و تعیین تكالیف درسی به منظور تنبیه دانش‌آموزان، ممنوع اعلام شده است. در فصل پنجم و ششم این آیین‌نامه، طی مواد ۶۸ تا ۸۵ به مسأله تنبیه پرداخته شده و در ماده ۷۶ درباره ممنوعیت تنبیه بدنی، خصوصا در دوران دبستان به شدت تذكر داده شده است. بر اساس این قانون معلمان و مسؤولان مدرسه حق تنبیه خطاكارترین دانش آموزان حتی با ضعیف ‌ترین شكل آن را ندارند، چرا كه برای موارد انضباطی، قانون مصوب شده است و بر اساس آن با دانش آموزان خاطی برخورد می‌شود.

نوع مطلب : تربیت، تربیت کودک، 
برچسب ها : تنبیه بدنی دانش آموزان!، عوارض نامطلوب تنبیه بدنی دانش آموزان، تنبیه بدنی كودكان، از تنبیه تا نتیجه معكوس!، اهانت و تعیین تكالیف درسی به منظور تنبیه دانش‌آموزان، معلمان و مسؤولان مدرسه حق تنبیه خطاكارترین دانش آموزان، محبت و پند و نصیحت توأم با مدارا و احتیاط یعنی جذب دانش آموزان،
لینک های مرتبط :


جمعه 28 تیر 1392 12:21 ب.ظ
سلام
چه راه حل جالبی بکار بردی
مصطفی سلیمانیسلام
یکشنبه 23 تیر 1392 01:36 ق.ظ
سلام از اون بالا فلسفه چیدی تا این پایین تازه بگی مجازه یا نه؟
به نظرت تا الان فکر میکرده مجاز نیست؟ به نظرت قبل از پاسخگوییت از چه شیوه ای استفاده میکرده ؟؟؟ فکر کردی چرا براش سوال شده ؟
فکر کن 40 سال سابقه کارم داشته باشه ......
مصطفی سلیمانیسلام
معلومه دقت نکردی!!
نظر اسلام رو خواسته


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic