تبلیغات
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی] - همسایه وخیانتش به همسرش (48443)
 
پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
پرسش

در همسایگی ما زنی حدودا20ساله هست که به تعهداتش نسبت به همسرش پایبند نیست وبا توجه به اینکه شوهرش از صبح تا شب سر کار است این خانم مرتب  پسری دیگر را به خانه می آورد.تکلیف من که از این موضوع خبر دار شده ام چیست؟باید توجهی نکنم یا به طریقی مغفولانه به پدر یا شوهرش اطلاع دهم؟

پاسخدر ادامه مطلب:

پرسش

در همسایگی ما زنی حدودا20ساله هست که به تعهداتش نسبت به همسرش پایبند نیست وبا توجه به اینکه شوهرش از صبح تا شب سر کار است این خانم مرتب  پسری دیگر را به خانه می آورد.تکلیف من که از این موضوع خبر دار شده ام چیست؟باید توجهی نکنم یا به طریقی مغفولانه به پدر یا شوهرش اطلاع دهم؟

پاسخ:

دوست عزیز!  از اینکه به سفارش اهل بیت (ع) بر اهمیت حرمت همسایه، فکر کمک به همسایه اتان به ذهنتان خطور کرده و دغدغه رفع مشکل خواهر دینی اتان را پیدا کردید، قابل تقدیر است و همین نیت کمک برای رفع مشکل، بزرگ ترین اقدام بشر دوستانه است و این نکته را بدانید که انسان در گرو نیت خود است و شما اجر معنوی خود را از این قضیه برده اید. اگر کسی به انجام کار خیری به قصد نزدیک شدن به خدا نیت کند، حتی اگر وسیله و امکانات آن عمل برایش فراهم نشود، باز برای این نیتش پاداش خواهد گرفت. (1)

امام سجاد( علیه السلام) درباره ی حق همسایه فرموده اند:

« و اما حق الجار فحفظه غائبا و كرامته شاهدا و نصرته و معونته فی الحالین جمیعا لا تتبع له عورة و لاتبحث له عن سوءة لتعرفها فان عرفتها منه من غیر ارادة منك و لاتكلف كنت لما عملت حصنا حصینا و سترا ستیرا لو بحثت الاسنة عنه ضمیرا لم تتصل الیه لانطوائه علیه لا تستمع علیه من حیث لایعلم لاتسلمه عند شدیدة و لا تحسده عنه نعمة تقیل عثرته و تغفر زلته و لاتدخر حلمك عنه اذا جهل علیك و لاتخرج ان تكون سلما له ترد عنه لسان الشتیمة و تبطل فیه كید حامل النصیحة و تعاشره معاشرة كریمة و لاحول و لا قوة الا بالله؛ (2) و اما حق همسایه این است كه در غیاب او نگاهبانش باشی و در حضورش او را گرامی داشته و یاور و كمك كار او در هر حال باشی و در صدد یافتن اسرار او مباشی و از بدی او كاوش نكنی كه بفهمی و اگر بدی از او فهمیدی بدون عمد و قصد و بدون زحمت برای آنچه فهمیدی همچون قلعه محكمی باشی و چون پرده ضخیمی به حدی كه اگر نیزه ها برای یافتنش جستجو كنند آن را نیابند چون پیچیده و مستور است. از آنجا كه نداند به سخن او گوش بر ضرر او نده و در مشكلات و سختی ها او را تسلیم نكن و در هنگامی كه نعمتی به او دیدی بر او حسد مورز، از لغزش او بگذر و از گناهانش صرف نظر كن و اگر بر تو نادانی كرد بردباری در مقابل آن داشته باش و با مسالمت با او رفتار كن و با او با بزرگواری معاشرت نما و هیچ قدرتی جز به خواست خداوند وجود ندارد».

و نیز پیامبر (ص) فرمودند: « حرمة الجار علی الجار كحرمة امه؛ (3) احترام همسایه نسبت به همسایه همچون احترام مادر است».

برادرگرامی!  با دقت فراوان به نکات زیرتوجه کنید :

1. باتوجه به کلام قرآن و معصومین (ع) - ازاین جهت که شاهد مسایل خاص نبوده اید -  از سوء ظن و بدبینی نسبت به انسان ها باید پرهیز کرد تا مبادا محل ورود شیطان رجیم در قالب حس انسان دوستانه و کمک به همسایه شود که این مساله خود فضای کنجکاوی و تجسس را در شما برمی انگیزاند - که از دیدگاه اسلام خود گناهی عظیم است - بدگمانی، منشأ فساد و اختلاف بوده و سبب انواع فتنهها و مشكلات میگردد. (4)

انسان مومن تا آنجا که می تواند، می بایست نگرشی مثبت به افعال دیگران داشته باشد و در صدد توجیه امور مشکوک باشد. مثلا این احتمال را بدهید آن پسری که در غیاب شوهر این زن، به خانه اش رفت و آمد می کند، از اقوام و بستگانش باشد.

2. مسایل جنسی و امور مربوط به آن، از امور حساس و مهمی است که نگرش و رسیدگی به آن نیازمند کارشناسان و متخصصین این امر می باشد و هر شخصی توانایی بررسی و مدیریت این مساله را ندارد و لذا این امر خطیر را که از حساسیت بالایی برخوردار است، باید به جراحان دلسوز سپرد تا با ابزارآلات معنوی به مداوایش بپردازند.

3. اینکه اشاره کردید برای رفع مشکل، به طرز معقولانه به پدر یا شوهرش اطلاع دهید، به نظر می رسد نه تنها باعث حل مشکل نمی شود، حتی ممکن است مشکل را دو چندان کند؛ زیراعکس العمل پدر یا شوهر این خانم، غیرقابل پیش بینی است و ممکن است نحوه برخورد آن ها با این مساله غیرمعقولانه باشد و شما را از نیت خیرتان دور کند و باعث از هم پاشیدگی کانون خانوادگی آن ها باشد. ازطرفی در صورت نادرست بودن مساله، باعث بدبینی شوهر به همسرش شود.

4. در روایات معصومین (ع) داریم که خود را در معرض تهمت دیگران قرار ندهید. (5) و شما دوست عزیز ممکن است برای حل این مساله خود را در معرض اتهام قرار دهید؛ لذا توصیه ما این است که اصلا صلاح نیست به صورت مستقیم وارد این مساله شوید.

5. بهترین کاری که از دست شما برمی آید و ان شاء الله جواب می دهد، دعا و یاری خواستن از پروردگار است، به خصوص در این ایام عزیز که ماه میهمانی خدا و اجابت دعاست. او نسبت به بندگانش از هر کسی مهربان تر است و راه توبه را به همگان باز گذاشته است.

6. سعی کنید این مساله را - حتی در صورت صحت - به  همسایگان، دوستان، آشنایان و اقوام هم بازگو نکنید و صفت ستارالعیوبی خدای متعال را مبنای زندگی خود قرار دهید. در کلام معصومین (ع) داریم که: كسى كه از ریختن آبروى مردم خوددارى مى كند، خدا در قیامت از ریختن آبروى او خوددارى مى نماید. (6)

نکته پایانی:

کمتر کسی پیدا می شود که فکر منفی و گمان به سراغش نرود؛ اما مهم، مدیریت آن ها، نحوه برخورد و واکنش در مقابل آن است. معصومین (ع) در این باره این گونه راهنمایی می کنند که: «هرگاه گمان نمودی، پیرامون آن جستجو و تحقیق نکنید!».

پی نوشت ها:

1. الشیخ الطوسی، التهذیب،ج4،ص186، الناشر: دار الكتب الاسلامیه، طهران، سنه النشر/1365 ه.ش .

پیامبر اکرم(ص) چنین می فرماید:انما الاعمال بالنیات فانما لکل امرء ما نوی." هرکس به اندازه نیتش بهره مند می شود.

2. العلامه المجلسی، بحار الانوار،ج71،ص17،باب1، الناشر: مؤسسه الوفاء، بیروت، لبنان، سنه النشر/1404 ه.ق .

3. المحدث النوری، مستدرك الوسائل،ج8،ص422، الناشر: مؤسسه آل البیت، قم، سنه النشر/1408 ه.ق .

4. عبد الواحد بن تمیمی آمدی، غرر الحکم ،ص263. انتشارات دفتر تبلیغات ، قم ، سال انتشار ، 1366 . (امیرمومنان علی (ع) می فرماید: «سوُءُ الظَّنِّ یُفْسِدُ الاُمورَ و یَبْعَثُ عَلَی الشُّرورِ؛ بدگمانی، سبب فساد و انگیزه ارتكاب بدیها و زشتیهاست)

5. شرح نهج البلاغه، عبد الحمید بن ابی الحدید معتزلی ،ج18،ص380. ناشر : کتابخانه آیت الله مرعشی - قم ، سال 1404 ه ق. (علی علیه‏السلام فرمود: من وضع نفسه مواضع التهمه فلایلومن من اساء به الظن؛ کسی که خود را در معرض تهمت قرار دهد. البته نباید کسی را که گمان بد به او می‏برد سرزنش کند!)

6. ورام بن ابی فراس، مجموعه ورام ، ج2، ص202. مکتبه الفقیه، قم. (یَجِبُ لِلمُؤمِنِ عَلَی المؤمِنِ اَن یَستُرَ عَلَیهِ سَبعینَ  كَبیرَهً؛ مؤمن در برابر مؤمن وظیفه دارد كه هفتاد گناه بزرگ او را بپوشاند)

نویسنده : مصطفی سلیمانی http://sssaghi.mihanblog.com/

نوع مطلب : همسایه، 
برچسب ها : اهمیت همسایه، خیانت زن، سوء ظن،
لینک های مرتبط :


جمعه 24 شهریور 1396 11:40 ق.ظ
Great site you have got here.. It's hard to find excellent writing like yours these
days. I really appreciate individuals like you! Take care!!
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:27 ق.ظ
Yes! Finally something about Can you lose weight by
doing yoga?.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 10:44 ق.ظ
I will immediately take hold of your rss as I can not in finding
your email subscription hyperlink or newsletter service.
Do you've any? Kindly let me recognise in order that
I may just subscribe. Thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :