پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
یکشنبه 17 شهریور 1392 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی

روش برخورد با والدین بد اخلاق

کاش بعضی روزها می‌شد دوبار زندگی کرد!

پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پرسش:
آیا فقط فرزندان باید به والدین احترام بگذارند وقتی پدر و مادر بد اخلاق هستند و با رفتار و اخلاق من را آزار می دهند و فحش و ناسزا می گویند من باید چكار كنم نظر معصومان در این باره چیست؟


پاسخ:
برادر گرامی! در مورد اینكه والدین هم دچار اشتباه می شوند و از طرف خدا مسئول هستند، بحثی نیست، زیرا والدین هم همانند دیگران معصوم نبوده و عاری از هر گونه خطا و اشتباه نیستند. پیامبر اكرم(ص) در این زمینه فرمود:‌ «فرزندان بر گردن والدین خود از حقوقی برخوردارند؛ همان گونه كه پدر و مادر بر گردن فرزندان حقوقی دارند، همان طور كه اگر فرزند حق پدر و مادر را ادا نكند، عاق والدین می‌شود، پدر و مادر نیز اگر حق فرزند را ادا نكنند و تكالیف و وظایف خود را در قبال آنان انجام ندهند، عاق فرزندان قرار خواهند گرفت».(1)
همچنین فرمود: «خدا رحمت كند پدر و مادری را كه در نیكی و نیكوكاری به فرزند خویش كمك می‌كنند. پدر و مادر از رحمت الهی به دورند كه به علت تربیت نادرست، فرزندان را به گناه و نافرمانی وادار می‌سازند و موجب عاق فرزندان‌شان می‌شوند».(2)
- با توجه به مقدمۀ بالا به مطالب زیر دقت بفرمایید:
1- علاوه بر مطلب بیان شده در مقدمه، خداوند در قرآن كریم نیكی به پدر و مادر را وظیفه ای واجب معرفی فرموده، وظیفه ای كه پس از «توحید در پرستش» ذكر شده است: «وَ قَضى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَرِیماً»(3) پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را می پرستید و به پدر و مادر (خود) احسان كنید، اگر یكی از آن دو یا هر دو در كنار تو به سالخوردگی رسیدند، به آن ها (حتی) «اف» مگو و به آنان پرخاش مكن و با آن ها سخنی شایسته بگوی.
2- در نگاه اول، توصیۀ ما این است كه با صبر و آرامش و معامله با خدا، در مورد كوتاهی والدین تان، از أجر و ثواب آن بهره مند شوید. قطعاً مشكلات و سختی ها، نشان از توجه و لطف خدا دارد. قدردان لحظات باشید.
و در نگاه بعد، توصیۀ ما این است كه از عوامل و كارهایی كه موجب تنش و اختلاف بیشتر می شود، پرهیز كنید و به هیچ وجه خود را در این موقعیت قرار ندهید! همچنین در این موقعیت، بهترین كار ترك محل و تغییر مكان است. اساساً هنگامی كه انسان خود را دور از موقعیت دعوا ببیند، انگیزه ای برای دعوا و پرخاش ندارد. سعی كنید هنگام عصبانیت و اختلاف نزد والدین خود نباشید تا مشكلی پیش نیاید.
ضمناً توجه به پاداش الهی در برابر معامله با خدای متعال را سرلوحۀ كار خود قرار دهید تا احساس زیان نكنید؛ این نكته را یقین بدانید كه خدای متعال كاملاً به جریانات اشراف دارد و به مسأله واقف است. با معامله و درد دل با او تمام مشكلات را هیچ بدانید.
3- تكلیف فرزندان در بی احترامی والدین:
والدین ممكن است به مسایلی دقت داشته باشند كه از چشمان فرزند دور است، پس ممكن است یكی از گزینه های زیر هم از مشكلات شما باشد:
1) دستور اسلام در احترام به مادر و پدر مطلق است، یعنی به هر مادر و پدری باید احترام كرد، خواه با انسان رفتار خوبی داشته باشند و خواه بد.
2) علت لزوم فرمانبرداری از سخنان پدر و مادر این است كه پدر و مادر خواهان سعادت فرزندند. گرمی‏ و سردی روزگار را زیادتر از او چشیده‏اند. تجربیات خوبی در این راه ‏اندوخته‏اند. از این جهت باید در مسائلی كه نمی‏دانند،از تجربیات آن ها استفاده كنند. هر چند پدر و مادر رفتار صحیحی با فرزند نداشته باشند، فرزند موظف به گرامیداشت والدین و كسب رضایت آنان است و نمی تواند مقابله به مثل نماید.
3) در این موقعیت(بی احترامی آن ها) به حرف های آن ها اعتنا نباید كرد. پدر و مادری كه بد رفتاری كنند، پاسخگوی اعمالش نزد خدا خواهند بود، اما رفتار بد داشتن و بی احترامی و هر كار دیگر، ما را از انجام وظیفه معذور نمی دارد.
أمیر مومنان، علی (ع) می‏فرماید: «اِنَّ لِلْوالِدِ عَلَی الْوَلَدِ حَقّاً … فَحَقُّ الْوالِدِ اَنْ یُطیعَهُ فی كُلِّ شَیْءٍ اِلّا فی مَعْصِیَةِ اللهِ»(4) یعنی حق پدر آن است كه فرزند در هر چیزی جز معصیت خداوند، از او پیروی كند.
قرآن مجید تنها در یك مورد مخالفت با پدر و مادر را جایز دانسته و آن در صورتی است كه پدر و مادر فرزند را به شرك و دوری از خدا فرا خوانند یا اطاعت آنان، معصیت و مخالفت با فرمان خدا باشد، (5)حتی عدم اطاعت از فرمان والدین در چنین مواردی باید با رفتار پسندیده همراه باشد.
5) آزار والدین حتی اگر آنان ظالم باشند، جایز نیست. امام صادق (ع) فرمود: «من نظر الی ابویه نظر ماقت و هما ظالمان له لم یقبل الله تعالی له صلوة»(6) كسی كه به پدر و مادرش به حالت دشمنی و تنفر نگاه كند، خداوند نمازش را نمی پذیرد.
6) از آن جایی كه رفتار و روحیه پدر یا مادرتان با گذر عمر به صورت یك صفت ثابت شخصیتی درآمده است، دیر و سخت تغییر می پذیرد. متحول ساختن فردی با چنین وضعیت روحی و روانی بس دشوار و نیازمند صبر و حوصله و همین طور تدبیر و هوشیاری و ظرافت های رفتاری خاص است. هرگز سعی در ایجاد تغییر ناگهانی و برخوردهای تند و عصبانی نداشته باشید. این شكل رفتار نه تنها به سوی مخالفت می كشاند، بلكه سازگاری را به صورت لجاجت‏آمیزی تشدید می نماید. بنابراین از برخوردهای هیجانی و رفتارهای عصبی (هر چند به منظور اصلاح) اجتناب ورزید. مبادا با پرخاشگری و تندخویی و حركات خشن در صدد اصلاح و تغییر رفتار او برآئید.
- حاصل سخن اینكه:
باید در هر شرایطى احترام آن ها را نگه داشت، هر چند در بعضى اوقات در برخورد با فرزندان خود دچار اشتباه شوند. خداوند همه انسان ها را در مقابل اعمال و رفتارى كه انجام مى‏دهند، مورد سؤال قرار مى‏دهد. والدین نیز باید پاسخگوى اعمال و رفتار خود باشند. بنابراین در همه حال ما وظیفه داریم به والدین خود احترام بگذاریم. حتى اگر به ما بى احترامى كنند. فقط اگر بخواهند ما را به كار حرامى وادار كنند یا از انجام تكلیف واجبى باز بدارند، اطاعت از آن ها جایز نیست، چه اینكه اطاعت خداوند بر هر كس دیگر حتى والدین مقدم است.
- منابعی برای مطالعه بیش تر:
1. حقوق والدین و صله رحم، احترام به سادات و همسایه، علی محمودی ارسنجانی، نشرامام علی بن ابی طالب(ع).
2. مقام پدر و مادر در اسلام، زین االعابدین احمدی- حسنعلی احمدی، نشر: میثم تمار.
3. پدر مادر شما را دوست دارم، عبدالكریم پاك‌نیا، انتشارات فرهنگ اهل‌بیت(ع).
پی نوشت ها:
1. فروع كافی، ج 6، ص 48.
2. محمدتقی فلسفی، در مكتب اهل بیت(ع)، ج 1، ص 83 ـ 82؛ دكتر احمد بهشتی، اسلام و تربیت كودكان، ج1، ص57.
3. اسراء(17)آیه23.
4. ابن أبی الحدید، شرح نهج البلاغة لابن أبی الحدید، ج19، ص365، مكتبة آیة الله المرعشی النجفی‏،قم‏1404 ق‏، چاپ اول‏.
5. لقمان(31) آیه 15.
6. فیض كاشانى، الوافی، ج5، ص911، كتابخانه امام أمیر المؤمنین على (ع)‏، چاپ اول‏،اصفهان‏، 1406 ق‏.

نوع مطلب : خانواده، مشکلات زندگی، 
برچسب ها : روش برخورد با والدین بد اخلاق، علت لزوم فرمانبرداری از سخنان پدر و مادر، دستور اسلام در احترام به مادر و پدر، تكلیف فرزندان در بی احترامی والدین، آزار والدین،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 4 خرداد 1395 03:20 ب.ظ
متاسفم برای دین و خدایی که فقط ب بندهاش تحمل کردن تو بدبختیا و خوب رفتار کردن با بدیو که در نهایت ترویج بدی میشه رو یاد میده .این درد خیلی سخته سختراز نداشتن پدر و مادر .
دوشنبه 16 آذر 1394 12:51 ق.ظ
نمیشه...
خیلی سخته ک حتی نگاهتو کنترل کنی وقتی دلتو میشکنن و کاری میکنن که ازشون بدت بیاد
چطور میشه احترام کسایی رو نگه داشت ک شخصیتت رو خورد میکنن؟؟
چرا خدا همچین چیزی از بنده هاش میخواد؟؟؟
شنبه 20 تیر 1394 09:03 ب.ظ
مادر بد یعنی خانه ی نا آرام.یعنی هیچ چیزی سر جاش نیست...
خیلی بزرگ تر از اونی که باید باشم شدم....
پنجشنبه 11 تیر 1394 08:55 ب.ظ
چرا شما كم آوردید جواب نمی دید؟
پنجشنبه 11 تیر 1394 08:54 ب.ظ
بچه هم صبرش حدی داره!
پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394 11:03 ب.ظ
این حرفارو شمایی میزنی كه درد پدر بدداشتن رو نكشیدی...اخ كه چفدرحسودیم میشه وقتی رفتارخوب یه پدرو بابچه هاش مخصوصادختراش میبینم سهم مابدبختا شده حسرت یكی دیگه روخوردن دیگه خیلی وقته مهمونی نمیرم تاكمترحسرت بخورم باورش سخته اماواقعا من به رابطه قشنگ یه دختر و پدر توفیلمام حسودی میكنم واشكم درمیاد ولی بازم شكرت خدا
دوشنبه 29 دی 1393 07:47 ب.ظ
وقتی فرزندی حرف های زشت وفحاشی از طرف والدینش میشنوه فحشایی که حتی دشمن بهش نگفته وقتی ارامش وازت میگیرن .......چه چیز میتونه جبران ارامش باشه ایا اینکه شاهد دعوای هر روز وناسزا نباشی انتظار زیادیه؟ایا فقط انتظار داشته باشی با حرف زشت ورکیک جلوی همسایه فامیل معلم دوستو..شرمنده نشی انتظار زیادیه ؟بخدا انتظار زیادی نیست خیلی بد حرفها وناسزاهای والدین باعث شرمساریت بشه درحالی که تو اینطور رفتاری نداری مخصوصا اگر بی جهت بهت فحش بدن
شنبه 6 دی 1393 10:34 ب.ظ
احترام باید ۲طرفه باشه این انصاف نیست ک پدرو مادر هرچی دلش خواست ب بچه اش بگه و هرطور خواست باهاش رفتار کنه و در حقش کوتاهی کنه و ...
بچه هم صبرش حدی داره
اگه همش بخوایم در برابر ناسزاها سکوت کنیم ک ناراحتی اعصاب و روان میگی
شنبه 6 دی 1393 10:33 ب.ظ
احترام باید ۲طرفه باشه این انصاف نیست ک پدرو مادر هرچی دلش خواست ب بچه اش بگه و هرطور خواست باهاش رفتار کنه و در حقش کوتاهی کنه و ...
بچه هم صبرش حدی داره
اگه همش بخوایم در برابر ناسزاها سکوت کنیم ک ناراحتی اعصاب و روان
جمعه 9 آبان 1393 12:09 ق.ظ
چرا همیشه انقدر یه طرفه قضاوت میشه؟ بچه ای که جز بد دهنی و فحشو تحقیر شدن، حرف زور شنیدن، هیچ جیز دیگه ای نمیبینه، آخه دلشو تو این زندگی به چی خوش کنه؟ بچه دلش محبت میخواد، نه اینکه هر روز شاهد جنگو دعوا و بی احترامی باشه. به خدا بچه هام حقی دارن. وقتی آدم جونش به لبش میرسه، وقتی به خاطر اخلاق بد خونوادش کسی جرات پا پیش گذاشتن نداره، چی کار باید کرد؟ بازم فقط تحمل کرد و چشم رو همه چی بست؟ شما خودتون تا حالا تو این شرایط بودین که انقدر راحت حرف میزنید؟ شده تا حالا بگید کاش نبودن، کاش نبودم، کاش...
چطوری میشه انقد راحت گفت والدینمو میبخشم وقتی جز کوتاهی ندیدی؟ بخشیدن به حرف راحته ولی خیلی بزرگه...خیلی سخته
چجوری تک تک روزای عمرتو فراموش کنی که چه جهنمی بوده
اینجاس که فقط و فقط تنهایی رو انتخاب میکنی
ترجیح میدی از تنهایی بپوسی ولی هیچکی رو نبینی، آخرشم بگی به خدا قسم حلال نمیکنم
همین
یکشنبه 17 آذر 1392 02:21 ب.ظ
شما یه حرفی می زنید ولی نمی دونید یه فرزند ممکنه از دست والدین بد چقدر زجر بکشه این حرف ها میگه والدین حق دارند هر بدی که دوست داشتن بکنند؟


درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات