پاسخ به سوالات دینی؛ اخلاقی؛ تربیتی؛ جنسی؛ زناشویی؛ اجتماعی و غیره
سنگِ صبور [مصطفی سلیمانی]
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 
جمعه 11 فروردین 1391 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی

 پرسش:

 من 2 سال هست که ازدواج کرده ام. همسرم چادری و از خانواده مذهبی بوده. مدتی است که از چادر خسته شده و البته بحث حجاب کمی برایش کم رنگ شده و البته ما آنقدر دوست هستیم که علتش را برایم توضیح داده. از نظر اون و محیط دانشگاه میگه که همه دیدشان نسبت به حجاب منفی است و در جامعه مورد خطاب به بی فرهنگی است. گاهی میگه چادر دستوپا گیره. اون جدا مومنه و مدام در حال ذکر و صلوات و نمازه. نمی دونم چطور توجیهش کنم. اصلا نمی خوام تحت اجبار بذارمش و البته از این اخلاق ها ندارم چون اون عاری از اشتباهه. لطفا جواب پرسشم رو بدهید تا قانعش کنم. یاد آور میشم که من دانشجوی فوق و اون دنشجوی پزشکیه.

http://media.farsnews.com/Media/8910/ImageReports/8910201608/2_8910201608_L600.jpg

پاسخ:

حجاب به معنای رهایی از دام شیطان  و فرار از هر پلیدی است. حجاب یعنی از زشتی ها گذشتن و درون را پاک کردن. دژی مستحکم در برابر هزاران تیر زهر آلود دشمن .

شیاطین با جملات فریب دهنده و به ظاهر زیبای خود از قبیل: دلت پاک باشد، حجاب یعنی چه؟! چادر یعنی چه؟! جلو می آید و جوانان ما را فریب می دهد، چادرها را از سر آن ها  برمی دارد و حیا را از وجودشان پاک می سازد. به آن ها تلقین می کند که اگر بحث حجاب است، مانتو و مقنعه هم حجاب است، چادر که فقط حجاب نیست! بعد  می گوید: اگر روسری کمی عقب تر باشد، گردی صورت بیرون باشد که اشکال شرعی ندارد. قدم بقدم جلو خواهد آمد تا چادر و حجاب را از زنان و دختران و ناموس مسلمان بگیرد.  آزادی هایی را برای پسران بیان می کند که اصلا به صلاح آن ها نیست . با حیله و ترفند، بذر بی و بند و باری و بی غیرتی را در جوانان می کارد .آن وقت در یک فرصت مناسب ضربه کاری را وارد می کند، که دیگر هیچ زمانی  قابل جبران نخواهد بود.ادامه مطلب


نوع مطلب : حجاب، 
برچسب ها : چادر، طریقه بیان کردن حجاب، نگاه منفی به حجاب، فرهنگ سازی حجاب، حجاب برتر، روانشناسی رنگ مشکی، رنگ سیاه چادر، نظر رهبری در مورد حجاب،
لینک های مرتبط :


پرسش: 

 من تازه از سفر مکه آمده ام ودیگه نمی خوام از گناهانی که در گذشته انجام می دادم انجام دهم برا همین مثل همیشه به خانواده فشار می آرم که شرایط ازدواج رو برام فراهم کنندو اما به دلایل بیکاری اونها اصلا گوش به حرفهام نمیدن حتی من با گریه وزاری هم بهشون گفتم اما اونها هم حرفاشون با این خرجها منطقیه اما من با این سختی هاش هم راضیم شرایط گناهم روز به روز مثل فیلم عکس و.. دوباره داره بهم نزدیک می شه چکار کنم؟ صبر هم می کنم  اما واقعا آتیش تنده و چون قبلا این کاره بودم خیلی برام سختر داره میشه؟

مشکلات ازدواج و ابتلاء به مسایل جنسی

پاسخ:

در ابتدا زیارت خانه خدا و نورانی شدن چشمتان به قبور أئمه بقیع را به شما تبریک می گوییم. ان شاء الله حجتان مقبول و سعیتان مشکور باشد.

از اینکه از گناهان قبلی خود دست شسته اید و در سفر حج با خدای خود معامله کرده اید تا دیگر مرتکب گناه نشوید، مایه خرسندی است.

نمی توان صرفا به دلیل نداشتن کار یا شغل مناسب، امر مهم ازدواج را نادیده گرفت و معیارهای مهم دیگر را فراموش کرد و نیاز به داشتن زندگی مشترک را فقط به دلیل نداشتن کار، کنار گذاشت. همان طور که در احادیث معصومین(ع) داریم که: بی همسران را همسر دهید؛ زیرا با این کار، خداوند، اخلاق آنان را نیکو و روزی شان را زیاد می کند و به جوان مردیشان می افزاید. از این نکته بر می آید که به واسطه امر مهم ازدواج، خداوند، شخص را در به دست آوردن شغل (که همان وسیله روزی است)، یاری می کند. پس در این زمینه بدون تردید، کار، مقدمه ای برای ازدواج است. اما شاید شما هم که به کرّات دیده اید که در جامعه ای که در آن زندگی می کنید، بویژه شهرهای صنعتی بزرگ، دارای چنین ویژگی هستند که خانواده های ساکن در این شهرها ، زمانی که مسئله ازدواج مطرح می شود، اکثریت آنها از پول زیاد به عنوان ملاک اصلی برای ازدواج یاد می کنند و همان طور که پول فراوان، منوط به داشتن شغل پولساز است.ادامه مطلب


نوع مطلب : اهمیت غریزه جنسی، ازدواج، 
برچسب ها : مشکلات ازدواج، راههای کنترل غریزه جنسی، ابتلاء به مسایل جنسی، مشکلات جنسی، بیکاری و ازدواج، سختگیری خانواده ها به شغل افراد، ازدواج شرعی، تسهیل کنترل غریزة جنسی، کنترل چشم، آخرت گرایی،
لینک های مرتبط :


پرسش:

ارتباط اس ام اسی بگونه ای که از نظر روحی به آن نیاز داشته باشم، بدون اینکه طرف مقابل را بشناسم دیده باشم یا صدایی از ایشان شنیده باشم از نظر شرعی اشکالی دارد؟ حرفهای این پسر منو از نظر روحی و تا حدی جسمی ارضاء می کنه.بدون اینکه به گناه استمناء مرتکب شوم. فقط حرفهاش.من تا کنون با جنس مخالف ارتباط نداشتم. در این مرحله سنی که شرایط ازدواج را ندارم و بسیار بسیار نیاز دارم. خواهش می کنم منو راهنمایی کنید. شبهای من سراسر اضطراب است.

ارتباط با نامحرم از طریق پیام کوتاه

پاسخ:

توجه به چند نکته می تواند شما را در دست یابی به جواب یاری رساند:

1. یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود که نشان از اهمیت بالای آن دارد.

2. بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خود می رسد. (1)ادامه مطلب


نوع مطلب : روابط دختر وپسر، 
برچسب ها : ارتباط متنی و یا شوخی و درد دل با نامحرم، ارتباط اس ام اسی، ارتباط تلفنی با نامحرم، شوخی با جنس مخالف، ارتباط از طریق چت و پیام کوتاه، پیام کوتاه با نامحرم،
لینک های مرتبط :


جمعه 11 فروردین 1391 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی

پرسش:

نقش تربیت در سرنوشت افراد چیست؟

1- آیا تربیت در سرنوشت انسانها تاثیری دارد؟

 2- اگر تاثیر دارد چرا در زندگی بعضی افراد مثل شیخ فضل الله نوری، با اینکه خود عالمی بزرگ بودند و به تمام مبانی اخلاق تسلط داشتند فرزندشان سر از ناکجاآباد در آورد؟ آیا فقط وفقط به خاطر شیر دایه ای بود که مخالف اسلام بود؟ یعنی تربیت خود شیخ کارساز نبوده؟

 3- اگرتمامی اینها درست باشد، یعنی به خاطر شیر و .. بوده، یعنی او ناخواسته در این گود افتاده، اینجا نقش اختیار چه می شود؟

نقش تربیت در سرنوشت افراد

پاسخ:

نقش شگفت انگیز تعلیم و تربیت در زندگی و سرنوشت، انسان بر هیچ خردمندی پوشیده نیست. شكوفایی استعدادها و ارزشهای والا مبتنی بر تعلیم و تربیت است و انسان شدن انسان ووصولش به كمال نهایی، همه مرهون تعلیم و تربیت صحیح است.(1)هدف از تعلیم و تربیت در فرهنگ اسلامی شكوفایی تام و تمام استعدادها و خلاقیتها درجهت رشد شخصیت و تجلی عزت نفس در راه نیل به كمال و تبدیل شدن به یك انسان كامل دانسته شده است.(2) در جای دیگر تعلیم و تربیت به اندازهای ارزشمند و با اهمیت تلقی شده است كه انسانهای نمونه و معلمان و مربیان معصوم مكتب اسلام جان خود را فدای آن كرده اند.

عوامل مؤثر تربیتی در سعادت و شقاوت انسان:

1) قانون وراثت؛ هم به تجربه اثبات شده و هم از نظر علمی قابل اثبات است که فرزندان افراد صالح، صالح و فرزندان افراد فاسق، فاسق می‌شوند. به عبارت روشن‌تر صفات نیک و بد پدر و مادر، به واسطۀ ژن‌های آنان به فرزندان منتقل می‌گردد. از این‌رو پیغمبر اکرم«ص» فرموده اند: از گُلی که روی منجلاب روییده می‌شود، بپرهیزید؛ یعنی با زنی که از نظر ظاهر زیبا باشد، امّا خانوادۀ او پست یا بی‌ریشه و اهل معصیت باشند، ازدواج نکنید:"أَیُّهَا النَّاسُ إِیَّاكُمْ وَ خَضْرَاءَ الدِّمَنِ! قِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا خَضْرَاءُ الدِّمَنِ؟ قَالَ: الْمَرْأَةُ الْحَسْنَاءُ فِی مَنْبِتِ السَّوْء."(3) آن نبیّ گرامی، دو ملاک و دو معیار «دین» و «اخلاق» را برای ازدواج مهم و اساسی می‌دانستند و همواره به مسلمین سفارش می‌کردند که به جز این دو معیار، دنبال چیز دیگری نباشید که فساد بزرگ در پی خواهد داشت:"إِذَا جَاءَكُمْ مَنْ تَرْضَوْنَ خُلُقَهُ وَ دِینَهُ فَزَوِّجُوهُ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِی الْأَرْضِ وَ فَسادٌ كَبِیرٌ."(4) این دو روایت شریف، اهمیّت موضوع وراثت و انتقال صفات پدر و مادر به فرزندان و تأثیر به سزای صفات و حالات والدین بر روحیّات و صفات فرزندان را نمایان می‌سازد.
ادامه مطلب


نوع مطلب : تربیت، 
برچسب ها : تربیت انسان، نقش تربیت در سرنوشت افراد، تربیت دینی، عوامل شقاوت در انسان، قانون محیط در تربیت، قانون همنشین در تربیت، آثار منفی شیر ناپاك، لقمه حرام، قانون تغذیه در تربیت، قانون وراثت در تربیت، عوامل مؤثر تربیتی در سعادت و شقاوت انسان، تعلیم و تربیت در زندگی، شیخ فضل الله نوری، پسر شیخ فضل الله نوری،
لینک های مرتبط :


جمعه 11 فروردین 1391 :: نویسنده : مصطفی سلیمانی
   پرسش:

 آیا سن ازدواج در ایران از نظر اسلام قابل قبول است؟

با سلام خدمت شما. با توجه به این كه پسران در سن 14 الا 16 سالگی به بلوغ جنسی می رسند، آیا نباید در كشور ما كه كشوری اسلامی است و داعیهی پیروی از مكتب اهل بیت را دارد، تسهیلات و آموزشهایی جهت ازدواج پسران در سن 15 الی 18 سال را فراهم كرد تا آنها از بند مسائلی مانند خودارضایی و چشم چرانی رها شوند و جامعه ی ما از این گونه بیبندوباری ها كه امروزه با آنها مواجهیم خلاصی یابد؟ (همان طور كه میدانید جوان بمب انرژی است و گاهی اوقات نمیتواند خودش را كنترل كند و از طرفی نمیتواند به خانوادهاش بگوید كه مثلا" من زن میخواهم چون آنها او را ملامت میكنند و او را بچه میخوانند ؛ در گذشته هم سن ازدواج واقعا" پایین بوده و پسران از تقریبا" 16 سالگی میتوانستند ازدواج كنند اما امروز... . )

سن ازدواج از دیدگاه اسلام

پاسخ:

برادر گرامی! ما هم با شما در این زمینه موافقیم که راهکار أصلی اسلام برای مدیریت مشکلات جنسی، ازدواج است و می بایست آموزش هایی جهت ازدواج پسران و دختران صورت بگیرد. و توصیه می کنیم که جوانان عزیز، با ازدواج آسان، زندگی را شروع کرده و از تشریفات امروزی دوری کنند تا بتوانند، بر مسایل جنسی خود مدیریت کنید و از گناه و دام شیطان فراری باشند.

سن ازدواج از دیدگاه اسلام و سیرۀ أهلبیت(ع):

در تعیین سن ازدواج دختران و پسران دو دیدگاه اصلی وجود دارد: یکی دیدگاه دینی و دیگری دیدگاه روان شناختی که به گونه ای مکمل یکدیگرند. در قرآن و اسلام سن معینی برای ازدواج مطرح نشده است، ولی از واژگانی چون "بلوغ"، "بلوغ حلم"، "بلوغ نکاح" و "بلوغ اشد" می توان به نحوی سن بلوغ و سن ازدواج را به دست آورد. شاید رساترین آیه در تعیین سن ازدواج، آیه شریفه باشد که می فرماید:"و ابتلوا الیتامی حتی إذا بلغوا النکاح فإن آنستم منهم رشداً فادفعوا إلیهم أموالهم"(1)یتیمان را آزمایش کنید تا هنگامی که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مصالح زندگانی خود آگاه یافتید، اموالشان را به آنان بدهید.

سن ازدواج از نگاه روایات: روایات در مورد تعیین زمان ازدواج، به دو دسته اند:
ادامه مطلب


نوع مطلب : أهل بیت(ع)، ازدواج، 
برچسب ها : سن ازدواج، سن ازدواج در ایران، سن ازدواج از دیدگاه اسلام، سن ازدواج اهلبیت، مشکلات ازدواج، سن ازدواج از نگاه روایات، تعیین زمان ازدواج، ازدواج پسران، سن ازدواج بر اساس سیره ی معصومین،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

با سلام و احترام!
بازدیدکنندگان گرامی می توانند جهت دریافت پاسخ، سوالاتشان را مطرح نمایند.
ممنون می شوم که انتقادات خود را برایم بنویسید تا از تجربیات شما هم در أمر پاسخگویی استفاده کنم.
-----------------------------------------------
خواهشاً بدون معرفی منبع از مطالب این وبلاگ استفادۀ متنی نکنید!

مدیر وبلاگ : مصطفی سلیمانی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای بیشتر پاسخگو باشیم؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic